EMET GÖLETİNDEN İLÇEYE İSALE HATTI BAKANA İLETİLDİ

Ak parti Emet ilçe başkanı Hüseyin Doğan ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Emet esnaf odası başkanı Abdullah Ünal ve Emet ilçesi bazı köy kooperatif başkanları Beştepede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında katıldığı etkinliğe katıldı.

EMET GÖLETİNDEN İLÇEYE İSALE HATTI BAKANA İLETİLDİ Siyaset

Ak parti Emet ilçe başkanı Hüseyin Doğan ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Emet esnaf odası başkanı Abdullah Ünal ve Emet ilçesi bazı köy kooperatif başkanları  Beştepede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında katıldığı etkinliğe katıldı. Yapımı 3 Eylülde tamamlanacak Emet göletinden Emet ilçesine naklini içeren isale hattı talepleri Orman ve SU işleri bakanı Veysel Eroğlu’na bizzat iletildi.

21 Mart Orman haftası 22 Mart dünya su günü,23 Mart dünya meteroloji günü gününde “Milletimizle  birlikte daha yeşil Türkiye “ etkinliğine katılan başkan Doğan konu üzerine şu açıklamalarda bulundu;

 

21 Mart Dünya Ormancılık günü 22 Mart Dünya Su günü.. Bu iki değerli varlık orman ve su birbirinden ayrılamaz birbiri tamamlayan temel değerlerdir. Varlığı suyun varlığına bağlı orman ekosistemleri yaşamımızın temel kaynağı suyun döngüsünde kritik rol oynuyor. Dünya üzerindeki toplam şu akışının yüzde 60 Dünya karasal alanın yüzde 30 unu oluşturan ormanlarimızdan sağlanıyor. Metropol şehirler dahil olmak üzere Dünyadaki büyük şehirlerin üçte birinin içme sularının büyük bir bölümü ormanlarda sağlanıyor.

Ormanlar yaralanılabilir SU miktarı yüzey ve toprak altında suyun akışı ve kalitesini önemli ölçüde etkiliyor. Ayrıca suya bağlı olarak ortaya çıkan arazi kaymaları ile sel ve taşkınların oluşmasını, çölleşme ve tuzlanmayI engelliyor. Yamaçlarda ve eğimli alanlarda doğal barikat görevi görüyor  .

 Ormanların yaşamımızda icin önemi büyük ve korumamız gereken değerli varlıklardır  Orman varlıklarımız bakımından önemli bir bölgede bulunuyoruz.  Emet ilçemizin yüzde 56 lık kısmı ormanlarla kaplı. .. Evet Emet ilçemiz varlıkları  dünyanın en zengin kara parçalarından biridir . 2002 den bu yana sayın orman Bakanımızın ve hükümet politikalarımız olarak orman varlıklarımız kat kat artırıımıştır. Bundan  sonra da artırmaya devam edeceğiz.

 Dünya Ormancılık gününün anısına ve 80 milyon vatandaşımıza mektup ve tohum gönderme şerefine Sayın Cumhur başkanımız  Recep Tayyip Erdoğan Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım  ve sayın  Orman bakanımız Veysel Eroğlu  ile birlikte şahit olduk ve Kütahyamızın  ve Emet ilçemizin selamlarını zatıalilerine iletme şerefine nail olduk.  

2002 den bu yana  orman varlıklarımız kat kat arttı.  80 milyon tohum mektupları vatandaşlarımıza ulaşmasıyla toprakla buluşacak. Orman Varlığı mızı artırmanın yanında bizlere düşen önemli vazifede ormanlarımızı  korumaktır. Geçen sene yaşadığımız vahim yangın sebebiyle değerli varlıklarımız olan Kabaklar ve Katrandagi bölgesinde ciddi kayıplar yaşadık.  Orman Bakanlığımızın acil eylem planıyla  bölge tekrardan yeşillendiriliyor.  Burada yaklaşan bahar mevsimi ile piknik ve mesire alanlarında vatandaşlarımızı daha dikkatli olmalarını gelecek  nesiller için kendilerinden rica ediyorum. Bir çam  ağacının yetişmesi asırları buluyor.  Su da yaşamımızda için hayatı öneme sahiptir.  Hayatımız kadar önemli olmasının  yaninda sanayi ve tarım içinde gereklidir. Bir değişik tabirle Su yoksa hayatta yok enerjide yok. 

Sanayi alanında ve tarım alanında suyun değeri büyük ve vaz gecilmezdir. Ülkemiz su fakiri değil fakat Su sıkıntısı olabilecek ülkeler arasındadır.  Hükümet politikalarımız 2002’ den buyana bir çok gölet ve barajlar yaptık. Halkımızı temiz içme suyuna kavuşturmak için projeler hayata geçiriliyor ve yenileri yapılıyor.  İlçemizinde arsenikli sudan kurtulması için Emet göleti yapımı devam ediyor ve İnşallah  ilçemizin arsenikli sudan kurtulması için isale hattı için taleplerimizi sayın bakanımıza ilettik . Hükümet politikalarımız olarak gölet ve barajlarımızı  artırmaya çalışıyoruz.  Vatandaş olarakta vazifemiz suyu kıymetli kullanmak.  Gerek normal yaşamımızda gerek se sulamada.  Dünya Su varlığı artırmak tan ziyade korunması ve dikkatli kullanılması ve biriktirilmesiyle atacaktir bu bilinen bilimsel bir gerçektir.  Bu iki kıymetli orman ve su Varlığı mız bizim elimizde Bizlerde onların varlığına muhtacız. El birliği ile bu iki varlığı mızı koruyalım.”dedi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar