ÇAVDARHİSARDAN GEÇİŞE UFAK YOLCU ARAÇLARINA İZİN VERİLMİYOR

Hisarcık-Emet-Çavdarhisar-Kütahya güzergahında yolcu taşıma krizinde Çavdarhisar ilçe trafik komisyon yetkililerinden açıklamalar geldi.

ÇAVDARHİSARDAN GEÇİŞE UFAK YOLCU ARAÇLARINA İZİN VERİLMİYOR Güncel

Bugün Hisarcık-Emet-Çavdarhisar-Kütahya hattında yolcu taşıma araçlarının  geçiş krizi nedeniyle seferlerinin iptal edilmesi ve firma yetkililerinin açıklamalarını sizlere haber olarak aktarmıştık.

            Yıllardır  devam eden Hisarcık Emet Çavdarhisar Kütahya güzergahı otobüs seferlerinde, maliyet kurtarmaması adına firmanın küçük araçla taşımacılığa devam etmek istemesi krize yol açtı.Çavdarhisar ilçe trafik komisyonun aldığı karar   doğrultusunda  ilçeden küçük araçların yolcu indirip bindirmelerine izin vermemeleri üzerine otobüs firma yetkilileri araç çıkarmama kararı almıştı.Bu kararlada bugün Çavdarhisar istikametinde hiçbir yolcu taşıma aracı sefer yapmadı.

            Çavdarhisar ilçe trafik komisyonu yetkililerince   ilçeden araç geçişinin yasaklanmadığı, büyük araç geçişlerinin zaten serbest olduğu, küçük araçların ise ilçe kavşağından yolcu alıp indirmelerine izin verilmediği belirtildi. Bu kararın alınmasında ise ilçede toplu taşımacılık yapan kooperatiflerin haklarının gözeltildiği belirtildi. Ayrıca güzergah geçisi ile  ilgili gerekli izinin kendilerinin yetkilerinin olmadığı sadece küçük araçların ilçeden yolcu alıp indirmesine ret verildiği ifade edildi.Ayrıca söz konusu firmaya D-4 belgesi alması gerektiği bu konudada valiliğin onayı ve Ulaştırma bakanlığından gerekli izinlerin alınması gerektiği, İlçe jandarma yetkililerininde bu belge eksikliğinden ceza kesildiği belirtilerek, kendi kararlarıyla alakası olmadığını ifade ettiler.

            Firma yetkilileri yaptıkları açıklamada ise gerekli güzergah izni için başvurularının ret edildiğin, tekrar Emet ilçe trafik komisyonuna başvurduklarını, ayrıca yine Çavdarhisar ve Kütahya trafik komsiyonlarına güzergah kullanımı için başvurulacağını,süreç tamamlanasıya kadar ise çeşitli cezalar ve trafikten araçlarının men edilmemesi adına  seferleri durdurduklarını belirttiler. Firma yetkilileri ayrıca Çavdarhisardan yolcu alıp, indirme kararına  karşı olmadıklarını ancak güzergahtan geçiş izni veirlmeyerek çeşitli cezalar kesilmesine tepki gösterdiklerini ifade ettiler.    

            Kamuoyunda  ise  bölgesel  hak korunması ve vatandaşların mağdur edilmemesi adına konunun biran önce çözüme kavuşturulması talep ediliyor.

 

           

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar