EMET TARTIŞIYOR,ORTAK AKILDA BULUŞUYOR VİDEOLU HBR

Emetliler dayanışma ve Kalkınma derneği Kütahya il istişare toplantısına katılan konuşmacıların ortak konusu Emetdi.

EMET TARTIŞIYOR,ORTAK AKILDA BULUŞUYOR VİDEOLU HBR Güncel

Toplantıda konuşan Emet esnaf kefalet kooperatif başkanı A.Kadir Ekmekçioğlu ilçenin çözüm bekleyen bir çok sorunu için öncelikle insanalrın birbirini sevmesive birlik beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

            Ekmekçioğlu;” Öncelikli sorunumuz yıllardır ihmal edilen arsenikli sudan kurtulmaktıdır. Bu konudaki çalışmalar hızlandırılmalıdır. İlçenin yer altı ve yerüstü zenginlikleri yeterince değerlendirilemediğinden gerilemektedir. Bundan 20 yıl önce 4 banka bulunan Emet te bugün 2. banka şubesi uzun uğraşlar sonu açtırılabilmiştir.

            Gelişme için turizme ayrı bir önem ve ağırlık vermeliyiz. Emet ve Hisarcık bölgesinde bademcilik tarımına uygun 720 bin hektar alan vardır. Getirisi yüksek bu üretime öncelik verilmelidir. Ayrıca son yıllarda ilçede sit sorununun toplumun tüm kesimini rahatsız ettiği bir gerçektir.Bu konuda çok acil çözüm üretilmelidir” dedi.

Kütahya  Sanayi ve ticaret odası eski genel sekreteri Hasan Turgut kendisini fahri Emetli gördüğünü belirttiği konuşmasında Emetin Kütahya siyasetine damgasını vuracak güce sahip olduğunu belirterek;Emet Hisarcık ve Çavdarhisarın bölgesle  güç birliğine gitmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul Kütahya ilinen yetişenler derneğinin 2 dönem yönetiminde yer alan hemşehrilerimizden avukat Hasan Algül’de  vakıflaşmanın derneğin gücünü artıracağını ifade ederek Emet vakfının biran önce kurulmasını teklif etti. Algül vakıf faaliyetlerinin spor,sağlık,eğitim,yardımlaşma gibi birçok alanda vakıflar kurulması halinde kaymakamlar, belediye başkanları, siyasi yöneticiler değişse bile vakıf desteklemelerinin devam edeceğini belirtti.

Türkiye genelinde kurduğu    Yook artık” sitesi ile sosyal medyadada fenomen olan ve  6 milyondan fazla takipçisi bulunan hemşehrimiz sosyal medya uzmanı Mustafa Hamamcı da toplantıda sosyal medya üzerinden örgütleşmenin önemine değindi.

            Hamamcı kamuoyu oluşturmada sosyal medyanın yarattığı etkiyi örnekleri ile verirken, dernek faaliyetlerini ve memleket için kamuoyu oluşturma çalışmalarında mutlaka teknolojiden yararlanılması gerektiği vurguladı.

            Bursa Kütahyalılar derneği kurucularından hemşehrimiz Mustafa Dönmezde toplantıda katılımcılara hitap ederek  madenler çıkmadan Emetin üreten bir toplum odluğuna dikkat çekti. Dönmez ;”Maden ocakları çalışmaya başlayınca üretimimiz durdu.70 depreminden sonrada ilçe dışına ve Almanyaya işçi verdik.Emette üretim sıfıra düştü dedi. Üstad Necil fazılın çıkardığı bir dergi kapağına kulak resmi atması  nedenini sorulması üzerine ‘yukarıdakiler  duysun diye “ sözünü hatırlatan Dönmez, siyaseten söz duyurmada bürokratların önemine değindi. Bürokrat duvarlarını aşmanın duvar yıkmaktan zor olduğundan yakınan Dönmez;” Kurtuluşu savaşında en çok mücadele veren,kan akıtan Emet… Bugün Hizmet pastasından en az alan yine Emet” diyerek dernek çalışmalarını önemsediğini ve vakıf kurma fikrinide desteklediklerini belirtti.

Emetli işadamlarımızdan İsmail Tosun'da merkezde dernek lokali varken, hemşehrilik bilincinin ve dayanışmanın daha etkin gerçekleştiğini ifade ederek tekrar merkezde lokal açılması gerektiğini ifade etti.Tosun Emette kalifiye eleman işçi sayısının,zaanatkarın artırılması gerektiğini  belirtirken taşeron işçilerde bile dışardan  kalifiye elemanların çoklukta olduğunu belirtti. Tosun ayrıca ileçede ticaret odası kurulması, emetborda çalışan işçilerin servisle ilçe dışına gidip gelmesi gibi konularada değinerek, memleket adına kendilerine grev düştüğü zaman yapmaya hazır odluklarını sözlerine ekledi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar