SEZGİN EMET'TE NÜFUS DÜŞERKEN KONUT SAYISI ARTIYOR

Emetliler dayanışma ve kalkınma derneği il istişare toplantısında konuşan DoçDr. Murat Sezgin Emette nüfusun hızla düşerken konut sayısının artmasına dikkat çekti.

SEZGİN EMET'TE NÜFUS DÜŞERKEN KONUT SAYISI ARTIYOR Güncel

Emetliler dayanışma ve Kalkınma derneği Kütahya il istişare toplantısında konuşan Uşak Üniversitesi İletişim fakültesinden  hemşehrimiz DoçDr. Murat Sezgin GaziEmet gazetesince internetten paylaşılan Emetin swot analizinde yapılması gerekenler 94 madde halinde yayınlanırken bunların  halen durduğunu belirten Sezgin  vatandaşların Emet bekleme mevkiini geçtikten sonra sorunların unutulduğuna dikkat çekti.

            İlçenin gelişimi için küçük ve orta ölçekli işletmelere    Sezgin şunları söyledi;”Emetin yüzde 20 si kimyacı.Hedef bor madeni tesislerine kimyacı alımlarında işe girebilmek.Kaymakam beyin ifade ettiği gibi bordan beklentiler bir kenara bırakılmalı.Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklememiz lazım.Sanayi ve sağlık bakanlığı arasından protoller ve Kosgeb desteklerinden yararlanılarak özel işletmeler kurulmalı. Mesela ne üretilebilir. En basitinden enjeksiyon.Sermaye için halka Emette arza sunulabilinir.Uşaklı bir müteşebbisi Emete getirdim, bor alacak yan sanayide kullanacak.Bize verilen cevap şuydu;” Bor stratejik öneme sahip bir madendir,kişilere satılamaz.Odönem 120 dolara satılan madeni bu yatırımcıya 1607 dolar fiyat çıkardılar.En son dedilerki köprüceğin orda var alın gidin kullanın.Keza Emet mermer bakımından zengin, bu sektörde bir değer haline gelebilirmiyi bu araştırılmalı.Emette ilginç şeylerde yaşıyor. İlçe nüfusu hızla düşerken konut sayısı hızla artıyor. 4. tokiyi yapıyoruz. Bina artışı var,nüfus kaçışı var. Osebele bizlerin küçük ve orta ölçekli işletmelei teşvik edip,üretimi ve buna paralel istihdamı artırmamız gerekiyor. Daha önce Kütahya’nın 5 yıldızlı tek oteli nerde dediklerinde Emet diyebiliyorduk,şimdi nerdeyiz?Miras aldığımız Emeti çocuklarımıza nasıl ve nelerle miras bırakacağız bu çalıştayda bunlar değerlendirilmeli “dedi.

İŞTE SEZGİN'İN KONUŞMASI VİDEO

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar