ÇAVDARHİSAR İLÇESİYLE BAĞLANTIMIZ KESİLDİ

Hisarcık-Emet-Çavdarhisar ilçe güzergahında küçük yolcu araçları geçiş krizi sürerken bu durumdan en çok öğrenciler mağdur oluyor.

ÇAVDARHİSAR İLÇESİYLE BAĞLANTIMIZ KESİLDİ Güncel

Yıllardır Kütahya Astur,Has tur firmaları ile Hisarcık ve Emet ilçelerinden Çavdarhisar Kütahya istikametine seferler düzenleniyordu.

            Çavdarhisar İlçe trafik komisyonunun aldığı kararla ufak yolcu otobüslerinin şehre girişinin engellenmesi, ilçe jandarma trafikçede   D-4 belgesi bulunmadığı gerekçesiyle araçları trafikten men edilme tehlikesi karşısında Has tur bu yoldaki araçlarının seferlerini durdurdu.

Çavdarhisar ilçe trafik komisyonu yetkililerince   ilçeden araç geçişinin yasaklanmadığı, büyük araç geçişlerinin zaten serbest olduğu, küçük araçların ise ilçe kavşağından yolcu alıp indirmelerine izin verilmediği belirtildi. Bu kararın alınmasında ise ilçede toplu taşımacılık yapan kooperatiflerin haklarının gözeltildiği belirtildi. Ayrıca güzergah geçisi ile  ilgili gerekli izinin kendilerinin yetkilerinin olmadığı sadece küçük araçların ilçeden yolcu alıp indirmesine ret verildiği ifade edildi.

Firma yetkilileri ise D-4 belgesi alınabilmesi için Emet,Çavdarhisar,Kütahya ilçe trafik komisyonlarına başvuru ve onaylarının ardından Valilik onayı ve Ulaştırma bakanlığının izni i gerektiğini Çavdarhisar ilçe  trafik komisyonunun başvurularını ret etmeleri ile güzergahı kullanamadıklarını ifade etti. Firma yetkilileri ayrıca yeniden  başvuruların yapıldığını,gerekli izin alınmadan sefer düzenlemeyeceklerini belirttiler.

            Çavdarhisar hattına toplu taşıma araçları girmeyince Yarış,Aydıncık,Örencik Çavdarhisar ve köylerindeki vatandaşların bu güzergahtan Kütahya ve ilçelere ulaşımı engellenmiş oldu.Yaşanan krizden ise en çok etkilenen Çavdarhisar tarım lisesinde okuyan  Emet ve Hisarcıktaki öğrenciler ile,Çavdarhisarda yaşayıp Emet sağlık meslek lisesine okumaya gelen öğrenciler oldu.

            Ayrıca Çavdarhisar ilçe trafik komisyonu  ufak araçları şehre  sokmayarak çevre yolundan  yolcu indirme ve bindirmeye izin vermesi halinde yeni sorunlarda doğacak. Çevre yolundan araçlara binmek zorunda kalacak olan öğrenciler okula ve araca ulaşmak için yoğun araç trafiğinde  1 km’den fazla  yolu yürümek zorunda kalacaklar.Kamouyu bu sorunun kısa sürede çözülerek bu güzergahtaki binlerce insanın mağduriyetinin giderilmesini talep ediyor.

           

           

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar