DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KONUĞU MUSTAFA İÇA’YDI

Emetliler dayanışma ve kalkınma derneği turizm komisyonun konuğu Kütahya eski belediye başkanı Mustafa İça’ydı.Konu ise elbetteki termal turizm...

DAYANIŞMA DERNEĞİNİN KONUĞU MUSTAFA İÇA’YDI Güncel

Emetliler dayanışma ve kalkınma derneği turizm komisyonun konuğu Kütahya eski belediye başkanı Mustafa İça’ydı.

            İça dernek komisyonuna Kütahyada termal üzerine hayata geçirmeye çalıştığı projeleri hakkında bilgiler verdi. En büyük hayalinin Macaritandaki termalkent  projelerini Kütahyaya uyarlamak olduğunu ,anca projelerinin yarım kaldığını ifade eden İça, Emettede termla kaynaklardna farklı alanlarda yararlanabilineceğini belirtti.

            İça “Yoncalı'nın kaderini değiştirecek bu projede, geriatri rehabilitasyon merkezi, kardiyak rehabilitasyon merkezi, spor sakatlanmaları ve ortopedik rehabilitasyon merkezi, ortak kür merkezi, yapay göl ve su kayağı alanı, kapalı ve açık aqua park ile termal merkezi, 20 bin yatak kapasiteli turizm tesis alanları, aile pansiyonları ve tatil köyleri, kongre merkezi, Enne Baraj Gölü çevresinde teras evleri, su sporları tesisi, yamaç paraşütü alanı, golf alanları ve teleferik bulunuyordu. Proje kendi içinde çevre düzenlemesi, kentsel dönüşüm alanları ve geniş yollarla Türkiyede örnek gösterilebilecek niteliklere sahipti Nasip olmadı. Termalde alternatiflerimiz çok” dedi.

            Emet’in termal kaynaklarını değerlendirmede sadece hamam,yüzme havuzu,spa  hizmetlerinin düşnülmemesigerektiğini belirten İça, termal sera, termal fide yetiştiriciliği,elektirik ve karbondioksit üretimi,topraksız seracılık,endüstriyel kurutma  meyva ve sebzecilik alanında çalışmalar yapılabilineceğini  söyledi.

            Emet ilçesinde mutlaka bor maden müzesinin kurulması gerektiğinide belirten İça;” Emet ilçesinde görev yapmış birisi olarak,her zaman bize ihtiyaç olduğunda fikirlerimizi bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız. Emette mutlaka bir bor müzeside kurulmalıdır.Ama bu maden budur, gibisine görseller değil. Madenin çıkışından işlenişine ve hangi alanlarda kullanıldığını gösterne örneklere kadar geniş tutulmalıdır “dedi.         

Emetliler dayanışma ve kalkınma derneği başkanı İsmail Elmacı’da toplantılarına katılarka kendielrini bilgilendiren Mustafa İça’ya teşekkür ederek, ilçede termal alanındada farkındalık yaratılması adına dernek komsiyonlarının aktif bir çalışma içersinde olduğunu belirtti.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar