EMET VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALIDIR

Yeni yapılan ve geçici kabullerine başlanılan yeni devlet hastanesinin isminin Dr. Fazıl Doğan Emet devlet hastanesi olması talep ediliyor.

EMET VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALIDIR Güncel

1919’lu yıllarda ilçemize gelerek hem halka ücretsiz sağlık hizmeti veren  hemde kurduğu Emet müdafa cemiyeti ile Emet halkını örgütleyip bilinçlendiren Dr.Fazıl Doğan’ın isminin Dr. Olması nedeniylede yeni hastaneye veirlmesi talep ediliyor.

Milli Mücadele yıllarının Emet adına sembol ismi Dr.Fazıl DOĞAN… Emet ilçesinde bölgemizde ilk müdafa cemiyetinin kurulmasını sağlayan ve eski handa açtığı muayenehane ilede o yıllarda halka ücretsiz sağlık hizmeti veren doktorumuz…İstiklal madalyalı kahraman…

Yıllar sonra yazdığı anılarında “Toprağımızda tek bir Yunanlı bırakmadık. ? diye candan sevinen Emetliler’in bu büyük kahramanlığını işgal altındaki başka yerler de gösterseydi düşmanın birçok kaleleri alarak Anadolu içlerine girmesi bir hayal olurdu.?” Diye yazarak EMETLİNİN DİRENİŞ’te gösterdiği mücadelenin HAKKI’nı veren doktorumuzun şimdi Emetliler olarak bizlerin hakkının verilmesi isteniyor.

Yeni yapılan ve geçici kabullerine başlanılan yeni devlet hastanesinin isminin Dr. Fazıl Doğan  Emet devlet hastanesi olması talep ediliyor.

Her yıl ölümüne kadar Oğlu ve torunları ilçemize gelen Doğan ailesine geçmiş yıllarda yapılacak bir okul, bir hastane vb yere  Kaymakamlığımız başta olmak üzere atalarının isminin verilmesi sözü verilmişti.Önce anaokuluna,daha sonra 3. toki mevkine yapılan okula…Ama olmadı. Yeni hastane bitmişken Şimdi sözde durma zamanı…

Dr. Fazıl Doğan’ın Emet ilçesine yapılan yeni hastanemizin adı verilerek ,hem kurtuluşu temsil etmesi, hemde Emet’’te Cumhuriyet öncesi milli uyanışta Emet halkına hem liderlik hemde doktorluk hizmeti vermiş doktorumuzun ismi gelecek nesillere aktarılmalıdır.

Emetteki tüm siyasi parti temsilcileri, stk ve oda başkanları ortak bir  hareketle ilgili yerlere ulaştırılmak üzere başvurularını yapmaları istenirken Yeni hastanemizin adı EMET DOKTOR FAZIL DOĞAN DEVLET HASTANESİ olması için çalışılmalıdır.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar