EMET’TE 38 ÇİFTÇİYE TOHUM DESTEĞİ

Emet ilçesinde 38 çiftçiye 1.5 ton silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

EMET’TE 38 ÇİFTÇİYE TOHUM DESTEĞİ Ekonomi

Emet ilçesinde 38 çiftçiye 1.5 ton silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

Emet Kaymakam Vekili Hasan ÇİÇEK, İl Genel Meclisi Üyesi Hakan USLU, Akparti İlçe Başkanı Hüseyin DOĞAN, Emet Ziraat Odası Başkanı Sami YÜKSEL ve üreticilerin katılımı ile Emet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce düzenlenen silajlık mısır ve nohut dağıtım töreni gerçekleştirildi.

    Törende bir konuşma yapan Kaymakam Vekili ÇİÇEK, İlçedeki tarımsal faaliyetleri yakından takip ettiğini, çiftçi sorunları ile özel olarak ilgilendiğini dile getirdi. Kaymakam Çiçek,Ülkenin kalkınmasında en çok paya sahip olan çiftçilere Devletin yardımlarının devam sözlerine ekledi.

    Emet Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ahmet MÜLAYİM, konu ile ilgili yaptığı açıklamada muhabirimize şunları söyledi;, ‘’Sulanabilir arazisi olan 6 farklı köyde 5 dekardan fazla silajlık mısır üretimi yapan 38 çiftçimize toplamda 300 dekar tarlaya ekilmek üzere, 1.5 ton silajlık mısır tohumu dağıtıldı. Silajlık mısırlar hasat edildiğinde, 360 ton mısır silajı üretilmesi beklenmektedir. 

    Ayrıca, Antraknoz hastalığına (mantari bir hastalık) dayanıklı ve biçerdöverli hasata uygun olarak geliştirilen Azkan​ Nohut çeşidinin ilçemizde denenmesi neticesinde başarılı sonuçlar elde edilirse bu çeşit tohumun yaygınlaştırılmasına çalışılacaktır.’’ Dedi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar