EMET'TE AFET FARKINDALIĞINA DİKKAT ÇEKEN PANEL

Emet ilçesi bugün afet öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri uzmanlardna öğrenirken gençler eğlenceli bir yarışmayla afet gönüllüsü oldular.

EMET'TE AFET FARKINDALIĞINA  DİKKAT ÇEKEN PANEL Güncel

Emet ilçesinde afet, deprem ve doğa olaylarına dikkat çekmek amacıyla ‘’Afete hazırlık paneli’’ düzenlendi. 
Emet Kaymakamlığı, Emet Belediyesi, Emet ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Adli Bilimciler Derneği, Emet Termal Resort Oteli, AFAD Kütahya İl Müdürlüğü ve Ecdad Dernekleri işbirliği ile ‘’Afete hazırlık paneli” düzenlendi.
Panelin sabahki bölümünde Türkiye Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr. Hamit Hancı, Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr. Recep Akdur, Afad İl Müdürü Ahmet Ali Altın, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek ve Ecdad Derneği Başkanı Ali Duyan’un konuşmacı olarak katıldıkları panelde doğal ve insan kaynaklı afetler, alınabilinecek tedbirler ve afet sonrası yapılması gerekenler üzerine katılımcılar bilgilendirildi. Panelde, eğitimin afetlere karşı önlem alma ve afetlerde hayatta kalma adına önemi örneklerle katılımcılara anlatıldı ve katılımcıların soruları da konuşmacılarca cevaplandı.
Konferansa Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Koca, İlçe Jandarma Komutanı Resul Murat Aslan, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Yıldırım, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cöre,Emet AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Doğan, Samsun Afat İl Müdürlüğü Ekipleri, Oda Başkanları, daire müdürleri, öğretmenler,öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde Kütahya merkez, Emet , Hisarcık ve Çavdarhisar ilçelerinden 7 okulun katıldığı Afet konulu bilgi yarışması düznlendi. Yarışma öncesi öğrencilere Afet konusunda geniş kapsamlı bilgiler verildi. Oldukça çekişmeli geçen yarışmada 3’er kişilik gruplardan oluşan 7 okulun öğrencilerine, güncel ve geçmişte yaşanan deprem, afet ve doğa olayları hakkında sorular soruldu. 30 sorudan oluşan yarışma sonunda Gazi Emet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi birinci, Hisarcık 15 Temmuz Anadolu Lisesi ikinci, Cevizdere Şehitleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu. Dereceye giren okullara ödülleri Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Koca ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cöre tarafından verildi.
Emet ilçesinin birinci derece deprem bölgesi olduğunu belirten Ecdad Derneği Başkanı Ali Duyan, ‘’3 yıl önce Emet ilçesinde yapılan ankette yüzde 70 oranında afet öncesi alınacak tedbirler ve sonrası yapılması gereknler hakkında bilgisizlik olduğu gözlemlendi. ilçemizde bu tür faaliyetlere ve eğitimlere önem veriyoruz’’ dedi.
Türkiye Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr. Hamit Hancı, yaptığı açıklamada, ‘’Türkiye bir afet bölgesi.Afet dediğimizde hep biz depreme odaklandık şimdiye kadar. Çığ, sel baskanı, terör olayları, bombalamalar hatta savaş bile afetin içinde. Dolyısıyla biz ülke olarak afete hazırlıklı olmk zorundayız’’ dedi.
Afetin Türkiye’nin her zaman gündeminde olduğunu belirten Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr. Recep Akdur, ‘’En öncelikli olan depremdir. Bu bağlamda sürekli hazırlıklı olmak gerekiyor. Hazırlıkların en önemli ayaklarından biriside toplumun eğitimi ve tatbikatlar yapılması. Bu bağlamda Emet’te bir eğitim programı düzenlendi. Halkında katılımıyla verimli bir eğitim oldu. Umarız afetsiz ve depremsiz yıllar yaşarız. Emet halkı, Emet Kaymakamlığı ve Emet beleiyesi konuya vakıf ve hazır’’ diye konuştu.
Amaçlarının halkın afetler konusunda farkındalığını yüksltemk olduğunu belirten Afad Kütahya İl Müdürü Ahmet Ali Altun, ‘’Güzel bir panel geçirdik. İkinci ayakta ise genç afet gönüllüleriyle bir yarışma düzenledik. Yaışmadaki amacımız öğrencilerimizin bu konuda farkındalık kazanmalarını sağlamak’’ dedi.

PANEL KONUŞMACILARIN HABER DÖKÜM VE VİDEOLARI YARIN GAZETEMİZDE...

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar