ADAYLIKTA SON VİRAJA GİRİLİYOR

Kütahya Ak partiden aday adayı olan 59 kişinin 20'sinin üst kurula kaldığı, 10 ismin ise Cumhurbaşkanının onayına sunulduğu bilgisi edinildi.

ADAYLIKTA SON VİRAJA GİRİLİYOR Siyaset

Partilerin Milletvekili adya sıralam çalışmaları sürerken  en çok başvurunun yapıldığı Ak partide Milletvekili aday  sıralamaları için çalışmalar sürüyor. Adaylık başvurularının tamamlanmasının ardından genel merkezce temayüllerde sona erdi.. Ak partide ülke genelinde 7.340 aday adayı tek tek mülakata çağırılırken bunlardan 2.100 kişi üst kurula sevk edildi.

Konu ile ilgili basın bildirisi yayınlayan Ak parti sözcüsü Mahir Ünal şu açıklamaları yaptı;”

Şimdi öncelikli olarak her ilde temayüller gerçekleştirildi. Ve daha sonra 14 genel başkan yardımcısının başkanlığında 14 komisyon kuruldu. 7 bin 340 aday tek tek mülakata alındı, cv ve özgeçmişleri incelendi. 2 bin 100 kişi üst kurula sevk edildi. Üst kurul nedir? Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımızın başında bulunduğu kurul. 600 aday listelere yerleştirilecek. 21 Mayıs'ta YSK'ya teslim edilecek. Aday adayları başvuru sırasında gerekli evrakları sunarken, kişinin sunduğu evraklarından bir tanesi de FETÖ ya da benzeri yapı ile iltisakı olmadığına dair bildiri. Burada tamamen 2011'de, 2002'de hangi kriterler uygulandıysa eleme de yine o kriterler uygulandı.

Üst kurul temayül yoklamasına bakacak. Milletvekilinin Meclis performansına, komisyona katılımına, kendi ilindeki yerel siyasete katkısına bakacak. Kendi seçim bölgesinin memnuniyetine bakılacak. Hem mevcut vekiller, hem de aday adayları değerlendirilerek bir kan değişimi söz konusu. Bizim siyasetimiz biraz da bayrak yarışı.”dedi.

Kütahya’dan adaylık başvurusunda bulunan mevcut 4 milletvekili dahil 59 adaydan 20’sinin alt kuruldan çıktığı, 10’unun üst kurulda elendiği,geriye kalan  10’unun ise  Cumhurbaşkanının  takdirlerine sunulduğu bilgileri edinildi.Ercan KOLKU/Ynus DAŞDEMİR

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar