EMET'İ SEL VURURKEN ÜRÜNLER TALAN OLDU

Emet ilçesini Cumadan itibaren etkisi altına alan şiidetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi.

EMET'İ SEL VURURKEN ÜRÜNLER TALAN OLDU Güncel

Cuma günü yaklaşık 1 saat süren şiddetli yağış esnasında şehre elektrik verilemezken, yağışın ardından bu defada dolu yağdı. Sel suları şehir merkezinde caddeleri doldururken, caddelerdeki su yüksekliği kaldırım seviyesine ulaştı. İlçede zarar tespit çalışmaları yapıldığı bildirildi.

            Yetkililer Kütahya bölgesinde sadece Emet’te görülen şiidetli yağış esnasında ilçeye 20 dakika içinde metrekareye 22 kg yağmur düştüğünü,2 günde ise toplam metrekareye 40 kg yağmur düştüğünü belirttiler.

            Valilikten Cumartesi günü ilçeye gelen yetkililer zarar tespiti yaparken ilçe giriş ve çıkışlarında, şehir içinde belediye ve karayolları ekipleri yoğun bir çalışma gösterdi.

            İlçede Pazar günü yağışlarında ise  meydana gelen elektrik kesintileri,beraberinde su kesintilerinide getirirken, esnaf ve vatandaşlar zorlu bir hafta sonu geçirdi.

                Vatandaşlar her yağışta  sel tehlikesi yaşanması,elektrik ve su kesintisi nedeniyle ilçenin alt ve üst yapı sorunlarının yaşandığını belirterek yetkililleri bu konularda kesin çözümler üretmeye davet ediyorlar. 

          ÇİFTÇİNİN BİR YILLIK EMEĞİ YARIM SAATTTE YOK OLDU
Emet ilçesinde aşırı yağış ekili arazilerde zarara yol açtı. Çiftçi Muhsin Altın, 4.5 dönüm alanda bulunan kavun, karpuz, soğan, domates ve lahanaların tamamının ve 32 dönüm buğdayın yaklaşık 10 dönümlük kısmının selden zarar gördüğünü söyledi.

İlçede son 2 günde metrekareye 40 kilogram yağmur düşerken, 3 Toki'nin hemen karşısında yeni yapılan yolun alt tarafında bulunan tarlasına sebze ve buğday eken 58 yaşındaki çiftçi Muhsin Altın, yaşanan sel felaketinde gördüğü büyük zararın sebebinin Karayollarının hatası olduğunu iddia etti. 4.5 dönüm alanda bulunan kavun, karpuz, soğan, domates ve lahanaların tamamının ve 32 dönüm buğdayın yaklaşık 10 dönümlük kısmının selden zarar gördüğünü söyleyen Altın, etrafındaki komşuların da Karayollarının yol yapımında yaptığı hatanın kurbanı olduğunu belirtti.
Altın, ''Belediye Başkanımız Mustafa Koca olayı duymuş bize kepçe gönderdi. Bu tamamen Karayollarının hatası. Ben bu yol yapılırken 4 veya 5 tane menfez yapın dedim. Tamam yapacağız dediler ama hiçbir şey yapmadılar. Buraya binlik 4 veya 5 tane menfez konması lazımdı. Koydukları bir tane menfezle bu olur mu. İşte o da tıkanmış, kepçe çalışıyor Alt taraftaki menfezi de sağolsun belediye açtı. Karayolları hiçbir şeyle ilgilenmiyor'' dedi.
Geceden beri 4 defa Karayolları yetkililerine gittiğini ancak cevap alamadığını belirten Muhsin Altın, ''Komşularımızın tarlaları da aynı durumda. Ben senelerdir bu işi yapıyorum. Hiçbir zaman böyle bir şey başımıza gelmedi. Bu yol yapılırken Karayolları tarafından alt yapının hazırlanmadan hizmete sunulması sonucu ben ve etraftaki çiftçiler mağdur olduk. Devlet yetkililerimizden zararımızın tespit edilmesi ve karşılanmasını istiyorum'' ifadelerini kullandı.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar