TÜM KÜTAHYA BU DEFA İLÇELERİ İLE BİRLİKTE SORUYOR

BOR KARBÜR FABRİKASININ BALIKESİRE YAPILMASINA TEPKİLER BÜYÜYOR

TÜM KÜTAHYA BU DEFA İLÇELERİ İLE BİRLİKTE SORUYOR Güncel

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklama ile bor Karbür fabrikasının Balıkesir’e kurulacağını açıklaması ile birlikte ilçemiz kadar Kütahya  ve diğğer ilçelerimzdede gündeminde fabrikanın neden Kütahya’ya kurulmadığı sorusu gündeme geldi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Balıkesir’e bor Karbür fabrikasının kurulacağını açıklaması ile birlikte muhalefet partileri başta olmak üzere Kütahya kamuoyu bu fabrika neden Kütahya’ya kurulmadı sorusunu soruyor. Bor madeni rezervinin yüzde 70’ne sahip met hisarcık bölgesine bu fabrikanın kurulması gerektiğini savunan muhalefet partileri Kütahya’nın adeta iktidar partisi tarafından seçim öncesinde cezalandırıldığını dile getirdiler. Siyasi partiler bunun sadece kendi görevleri olmadığını STK’ların, sendikaların ve vatandaşların bu duruma tepki göstermeleri gerektiğini söylediler. Kütahya’nın birçok zenginliğe sahip olduğunu ancak  ceremesini çektiği tüm zorluların kaymağını yiyemediğini belirten siyasi parti temsilcileri ve milletvekili adayları Balıkesir’e kurulacak fabrika ile birlikte Kütahya’nın ekonomik ve istihdam alanında büyük kayıplarının olduğunu söylediler.

HERŞEY KÜTAHYA’DA AMA FABRİKA YOK

Kamuoyunda ise vatandaşlar da olaya tepki gösterdiler. Tüm malzemelerin madenin ve gerekli ekipmanların Kütahya’da olduğunu ancak fabrikanın başka bir ile kurulmasına anlam vermediklerini dile getiren vatandaşlar ise “Bor madeni ile ilgili tüm alt yapı bizde var. Maden bizde. Ancak fabrika neden Kütahya’ya kurulmuyor. Tozunu kirini külfetini Kütahya çekecek kaymağını başka iller yiyecek. Fabrikanın Kütahya’ya kurulması için başta iktidar vekilleri ve ilin önde gelenleri bugüne kadar bir çalışma yaptılar mı? nasıl olsa oylar kesin gözü ile bakılan Kütahya bugüne kadar hep kaybeden oldu” şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

Emetliler Dayanışma ve kalkınma derneğide olaya tepki gösterdi.Dernek başkanlığı  16 yıldır iktidara en çok oy veren ilçelerin başında gelen bölgelerinin bunu haketmediği görüşü belirtilerek yanlıştan dönülmesi talep ediliyor.

GaziEmet gazetesi oalrak 7 Nisanda Bor karbür fabrikasının Balıkesire kurulacağı yönünde duyumlarımız olduğu manşete taşınmış,Kütahya basınındada konuya dikkat çekilmişti. Bakanın açıklaması ile haberimiz doğrulanırken Kütahya  birkez daha  geleceğiolan bir yatırımı kaçırmış oldu.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Cengiz ekiz @Emet bor

12 Haziran 2018 15:26

Kütahya bunu hak ediyo milletvekilleri ne işe yararlar bilmem aynı milletvekillerine oy vermeye devam edelim bu gidişle kıçımızdaki donuda alacaklar

Mehmet YALÇINDAĞ @Neden,niçin,niye Kütahyaya değil?!?!?!

11 Haziran 2018 19:38

Çünkü Kütahyamız iktidar partilerinin 1 numaralı kalesi olmuştur bugüne kadar.Lakin işbilir milletvekillerimiz kendi memleketlerini bir çivi dahi çalmamışlardır yıllarca.Niye çünkü kendi koltukları garantidir her zaman.Oy veren halkımızda hiçbirşey soramaz beylerden. Kütahya için ne yaptın, niye olmuyor,niye hiçbir ağırlığınız yok hükümette diye.Omun için memleketim hep geriye gider arkadan gelir.Biz balık beyinli olduğumuz sürece bu böyle devam edecek.Saygılarımla.