SÖZ SIRASI VATANDAŞTA

15.960'ı Emette olmak üzere Kütahyada 422 bin seçmen,Türkiyede 59 milyon seçmen sandık başına gidiyor.

SÖZ SIRASI VATANDAŞTA Siyaset

24 Haziran 2018 erken genel seçim için sandık başına gidiyoruz… Nisan 2018 sonunda gündeme gelen ve  yaklaşık 1 aydırda yoğun siyasi gündem,mitinglerin yapıldığı seçim için şimdi söz sırası vatandaşta.

                 24 Haziranda oy  kabinine giren seçmenler, kendilerine verilmiş olan oy pusulasında üstünde ‘CUMHUR İTTİFAKI’ ve ‘MİLLET İTTİFAKI’ olmak üzere iki hane ve ayrıca bunların altında partilere ayrılmış bölümlerle karşılaşacak.

Kütahya  24 Haziran’da cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Meclisini seçmek üzere Kütahya’da 422 bin 116 seçmen 1.592 sandıkta oy kullanacak.

Emet ilçesinde 70 sandıkta toplam 15.960 seçmen oy kullanacak.Emet Merkezde 8280,köylerde ise 7680 vatandaşımız sandıklara gidecek

Yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960 seçmen oy hakkını kullanırken  YSK Türkiye genelinde oy kullanımını açıkladığı rakamlara göre yaklaşık her 5 seçmenden 1’i oyunu İstanbul’da kullanacağı tespit edildi.

YENİ SİSTEM                                                

16 Nisan 2017 referandumunda kabul edilen anayasa değişikliği ile devreye giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ilk kez sandık başına gidiyoruz. Bir başka deyişle bu, yeni sistemin ilk seçimi olacak.

OY PUSULALARI

Türkiye’de ilk kez cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri birlikte yapılacak. Seçmene iki ayrı oy pusulası verilecek. Oy pusulalarından biri cumhurbaşkanlığı diğeri milletvekilliği için olacak. İki oy pusulası tek zarfa konulup sandığa atılacak.

600 MİLLETVEKİLİ

16 Nisan 2017 referandumunda kabul edilen anayasa değişikliği gereği, milletvekili sayısı 600’e çıktı. Seçime 8 parti katılıyor (Oy pusulasındaki sırasıyla; AK Parti, MHP, HÜDA PAR, Vatan Partisi, HDP, CHP, Saadet Partisi, İYİ Parti).

İTTİFAKLAR

Yeni anayasa ittifaklara da olanak sağladı. Buna göre; AK Parti ve MHP ‘Cumhur İttifakı’nı, CHP, Saadet ve İYİ Parti ‘Millet İttifakı’nı oluşturdu. Seçmen hem partilere hem de ittifaklara oy verebilecek.

SEÇİM BARAJI

Seçim barajı yine her parti için yüzde 10. Ancak; ittifak içindeki partiler yüzde 10 oy alamasa bile, ittifakları yüzde 10’u geçtiğinde barajı aşmış sayılacak. Böylece oy oranına göre milletvekili çıkartabilecek.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Oy pusulasındaki sıralarına göre adaylar şunlar: Muharrem İnce, Meral Akşener, Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu, Doğu Perinçek. Bir adayın seçilebilmesi için ilk turda yüzde 50’den fazla oy alması gerekiyor. Cumhurbaşkanı adayları anayasa gereği milletvekili adayı olamadı.Videoyu Oynat

SEYYAR SANDIK

Bu seçimde ilk kez ‘seyyar sandık’ uygulaması yapılacak. İlçe seçim kurullarının oluşturduğu seyyar sandık kurulu, yataktan kalkamayacak derecede hasta olanların evlerine giderek oy kullanmalarını sağlayacak. Yatağa bağlı 17 bin 258 seçmene 303 sandık götürülecek.

ENGELLİ SEÇMENLER

668 bin 106 engelli, 75 yaş üzeri 2 milyon bin 244, seçmen var. Yüksek Seçim Kurulu daha önceki seçimlerde ortaya çıkan kötü görünümleri engellemek için bu kez tüm engellileri ve yaşlıları oy verme merkezlerinde giriş katında bulunan sandıklara yönlendirdi.

1.5 MİLYON İLK OY

18 yaşını dolduran 1 milyon 571 bin 73 genç ilk kez bu seçimde oy kullanacak. Yurt içindeki seçmenlerin yüzde 50.46’sı kadın, yüzde 49.24’ü erkek. Yurt dışında da ilk kez oy kullanacak 79 bin 709 seçmen var.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar