NİHAYET!!! GEÇTE OLSA ÇAVDARHİSAR YOL KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Emet Çavdarhisar yolunda yaşanan kriz aşılırken seferler önümüzdeki hafta başlayacak.

NİHAYET!!! GEÇTE OLSA ÇAVDARHİSAR YOL KRİZİ ÇÖZÜLDÜ Güncel

Yıllardır Kütahya Astur,Has tur firmaları ile Hisarcık ve Emet ilçelerinden Çavdarhisar Kütahya istikametine seferler düzenleniyordu.

            Çavdarhisar İlçe trafik komisyonunun ,kararı ile  otobüslerinin şehre girişinin engellenmesi, ilçe jandarma trafikçede   D-4 belgesi bulunmadığı gerekçesiyle araçları trafikten men edilme tehlikesi karşısında Has tur bu yoldaki araçlarının seferlerini  Mart ayında durdurmuştu

Çavdarhisar ilçe trafik komisyonu yetkililerince   ilçeden araç geçişinin yasaklanmadığı, büyük araç geçişlerinin zaten serbest olduğu, küçük araçların ise ilçe kavşağından yolcu alıp indirmelerine izin verilmediği belirtilirken, bu kararın alınmasında ise ilçede toplu taşımacılık yapan kooperatiflerin haklarının gözeltildiği ifade edilmişti. Ayrıca güzergah geçisi ile  ilgili gerekli izinin kendilerinin yetkilerinin olmadığı sadece küçük araçların ilçeden yolcu alıp indirmesine ret verildiği açıklaması yapılmıştı.

Firma yetkilileri ise D-4 belgesi alınabilmesi için Emet,Çavdarhisar,Kütahya ilçe trafik komisyonlarına başvuru ve onaylarının ardından Valilik onayı ve Ulaştırma bakanlığının izni i gerektiğini Çavdarhisar ilçe  trafik komisyonunun başvurularını ret etmeleri ile güzergahı kullanamadıklarını ifade ederken yeniden Emet ilçe trafik komisyonuna başvuruda bulunmuşlardı.

Kriz sonrası Emet ilçe trafik komisyonu 30 .03.2018 tarih 2018/1 sayılı  kararı il trafik komisyonuna gönderilmişti.

            İki ilçe arası yolcu taşıma krizi ve halk mağduruyetine rağmen İl trafik komisyonunun 3ay sonra 29.06.2018 tarih  ve 2018/ 38 sayılı kararı ile güzergah kullanımına izin verildi.

            Kararda Çavdarhisar ilçe trafik komisyonunun 26.02.2018 tarih ve 2018/1 nolu kararında yer aldığı gibi Çavdarhisar ilçe merkezine girmeden Çavdarhisar belediyesinin yolcu indirme bindirme yeri belirleyene kadar çevre yolunda yolcu indirip bindirmesine onay verdi.

 

            Çavdarhisar hattına toplu taşıma araçları girmeyince Yarış,Aydıncık,Örencik Çavdarhisar ve köylerindeki vatandaşların bu güzergahtan gerek Çavdarhisar ve Kütahyaya gerekse Emet ilçesine ulaşımları ciddi şekilde engellenmişdi.

.Yaşanan krizden ise en çok etkilenen Çavdarhisar tarım lisesinde okuyan  Emet ve Hisarcıktaki öğrenciler ile,Çavdarhisarda yaşayıp Emet sağlık meslek lisesine okumaya gelen öğrenciler olmuştu.

             Firmaya komsiyon kararının resmi yazıyla gönderildiği, Emet Çavdarhisar güzergahında araçların önümüzdeki hafta seferlerine başlayacağı öğrenildi.

           

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar