ÇÖP SORUNU VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR

Emet ilçesinde Kükabla yaşanan sorunlar nedeniyle çöpler alınmazken,bu durumdan zararı vatandaş görüyor.

ÇÖP SORUNU VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR Güncel

Kütahya Katı atık birliği aldığı kararla 2 si Chp’li, 1’İ Mhp’li,  1’İ Bağımsız 4 belediyenin   borç sıkıntılarına yönelik aldığı kararla yeni bir soruna öncülük etti.

Kütahya Katık atık yönetimi daha önce alınan kararla 30 hazirana kadar borcunu ödemeyen belediyelerden çöp alım işini durduracağını karar aldığını ve bunun üzerine 1Temmuz itibarı ile bazı ilçelerde çöp alım işini durdurduğunu ifade etti. Kükab,Şaphane,Emet,Dumlupınar ve Demirci belediyelerinden çöp alım işini durduracağını belirtirken, Şaphane ve demircide sorun çözülürken Emet ve Dumlupınarda çöp alım işi durunca mağdur olan vatandaş oldu.

Firma yetkilileri ise tamamen kişisel yanlı ve hukuksuz olarak şirketlerine kesilen 2.6 milyon tl cezanın ardından Emet ve Dumlupınarda çöp alım işinin durdurduğunu  yazı ile bildirildiğini beyanla;”Kütahya’yı yöneten anlayışın toplatmadığı çöplerin ne olacağına dair düşüncesi olmadan” karar aldığını,ve gerkeli yasla işmlemleri başlattıklarını açıkladı.

Emet belediyesi yetkilileri ise birlikle yaşanan sorun için  gerekli girişimlerin sürdürüldüğünü ,bu süreç zarfından vatandaşların mağdur olmaması adına gerekli tedbirleri aldıklarını,sorunun önümüzdeki hafta çözüme kavuşturulacağını ifade ettiler.

Emet belediyesi yaklaşık 2  yıl önce  yüklenici firmanın çöpleri düzenli toplamadığı, ayrıştırma yapmadığı,sözleşmesine rağmen ayrıştırmadan yapacağı üretimle belediyelere gelir elde etme taahhütlerini yerine getirmeyerek,haksız kazanç talep ettiğini gerekçesiyle,  Kükab’ı mahkemeye vermişti.

Kükab ,yüklenici firma ve belediyeler arasında bu sorun devam ederken, tüm belediyeler  sistemden rahatsız.Vatandaşlar ise önce halk sağlığının önemli olduğunu vurgulayarak,halk sağlığını ciddi biçimde etkileyecek bu sorunun kısa sürede çözülmesini talep ediyorlar.

               

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar