JEOTERMAL KAYNAK ARAMA İHALEYE ÇIKIYOR

Kütahya ekonomisi adına önemli bir gelişme olarak yorumlanan jeotermal kaynak arama çalışmaları 2018 yılı içinde tamamlanacak.

JEOTERMAL KAYNAK ARAMA İHALEYE ÇIKIYOR Güncel

Simav ilçesinden sonra şimdi de Altıntaş’ta jeotermal termal enerji kaynakları gündeme geldi. Bununla ilgili olarak Kütahya Özel İdaresi bir ihale açarak kaynak aranması için çalışmaları başlattı. Emet ilçesinde de jeotermal kaynakların haritası çıkarıldı. Önümüzdeki günlerde Emet’te de ihale yapılması planlanıyor. Kütahya ekonomisi adına önemli bir gelişme olarak yorumlanan jeotermal kaynak arama çalışmaları 2018 yılı içinde tamamlanacak.  

Kütahya’daki iki jeotermal kaynak arama sahası, ihale yoluyla aramalara açılıyor. Simav ilçesinin ardından şimdi de Altıntaş ve Emet ilçelerinde kaynak arama ihalesi yapılacak. Altıntaş’taki ihalenin tarihi belirlenirken Emet’te fizibilite çalışmaları halen sürüyor.

Kütahya İl Özel İdaresi, iki ayrı jeotermal kaynak arama sahası için kaynak arama ruhsatı ihalesi açtı. Açık Teklif Usulü ile gerçekleştirilecek ihaleler Kütahya İl Özel İdaresi İl Encümeni toplantı salonunda İl Encümenince, 2 Ağustos 2018 günü, saat 14.00’ten itibaren peş peşe yapılacak.

Altıntaş ilçe sınırları içinde yer alan iki arama sahasından biri için 95 bin TL, diğeri için 112 bin TL muhammen bedel belirlendi. İhalelerde yüzde 3 oranında geçici teminat isteniyor.

Şartnameler Kütahya İl Özel İdaresi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünde ya da Yazı İşleri Müdürlüğünde bedelsiz olarak görülebilecek. İhaleye katılmak isteyenler ihale dokümanını 100 TL karşılığında temin edebilecekler.

 

JEOTERMAL HARİTAMIZDA HAZIR

Emet belediyesincede yaklaşık 150 bin tl harcama yapılan proje ile Emetin yer altı termal haritası çıkarıldı. 2 yıl içerisinde Emet ve köylerinde 2114 noktada gaz ölçümü yapıldı. Gaz ölçümlerinin ardından 436 noktada gravite ölçümleri yapılırken düzenlenen raporlar ile belirlenen 20 noktada etkin jeotermal taraması yapıldı.

Mart 2018 de Emet sıcak su sondajı litolojisi donanım planı kapsamında gravite ölçümleri yapılan 436 noktanın 20 sinde des ölçümleri yapılmıştı. Bu çalışmalar sonunda rezervi geniş ve sıcaklığı yüksek 5 nokta tespit edildi.

Merkezde biri mevcut kaynaklarımızın bulundu alanda, diğerleri Esentepede, Dere mahallesi gedik ardında ve çay kenarında 2 noktada olmak üzere toplam 5 verimli nokta tespit edildi.

Emetin önümüzdeki yıllarda termal yatırım planlamaları için bilimsel verileri hazırlanırken,şimdide özel idarece kaynak arama ihalesine çıkarılıyor.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar