EMET İLÇESİNE BİR ÇÖP ARACI YETERMİ?

Kütahya Atık Yönetiminin (KÜKAB) Emet ilçesine tek araçla çöp toplama işlemi yürütmesi çöplerin geç alınmasına neden olurken, firmanın araç talebine olumlu yanıt vermemesi sıkıntılara yol açıyor.

EMET İLÇESİNE BİR ÇÖP ARACI YETERMİ? Güncel

Kütahya ve ilçelerinde hizmet veren Kütahya Atık Yönetiminin (KÜKAB) Emet ilçesine tek araçla çöp toplama işlemi yürütmesi çöplerin geç alınmasına  neden olurken, firmanın araç talebine olumlu yanıt vermemesi sıkıntılara yol açıyor.

Kütahya  ve ilçelerinde çöp toplama işi özelleştikten sonra sorunlar  Kütahya merkezde ve bir çok ilçe ve köylerde zaman zaman geç alınan çöpler haberlere konu alıyor. Kütahya Katık atık yönetimi 1Temmuz itibarı ile bazı ilçelerde çöp alım işini durdurduğunu ifade etmesi ile  diğer ilçeler yapılandırma ile işi çözerken Emet ve Dumlupınarda bir süre çöp alınmamıştı. Firma yetkilileir çöp almalarının engellediğini belirterek Kükab’ı şikayet ederken,sorun Emet belediyesinin Kükabla anlaşması ile çözülmüştü.

 Emette firmanın tek araçla akşam üstü 4’e kadar çöpleri toplaması,bu saatten sonra ise köylere gitmesi ile zamanında alınamayan çöplerden vatandaşlar ve esnaflar şikayetçi oluyor. Emet belediyesi yetkilileri defalarca firmadan araç sayısını artırma taleplerine olumlu  yanıt alamazken, taahhütlerinin Emetin çöplerinin alınması olduğunu, ama 10 işçi  10 araç gibi şartlar olmadığını beyanla talebi kabul edilmediğini belirtiyorlar. Ekipler zamanında aalınmayan çöplerin resimlerini çekerek rapor tutarak Kükab’a gönderiyorlar.  Büyük marketler önünden sabah alınan atıklardan sonra gün içnide yığılan atıklar ertesi güne kaldığından çevre ve görüntü kirliliği oluşuyor.

            Aslında daha çok Kükab ile firmanın mahkemelik olması bu sorunların artmasına neden  oluyor. Firma işe başladıktan 30 ay içinde 5 MW çöpten elektrik üretecek tesisi kurması gerekiyordu.   Kükab 2016 yılının Haziran ayından itibaren faaliyete geçecek tesisle KÜKAB’a gelir elde edilecekti.   Sözleşme gereği tesis yapılmayınca 29 yıllığına imzalanan sözleşmenin feshi içinKükabça  Temmuz 2016’da hukuki işlemlere başlandı.

            Firma ise  kesilen cezalar ve  baskı uygulamaları yanında, yıllık belirli oranda artması gereken hizmet ücretlerinin  artırılmaması, düzenli ödemeler yapılmaması gibi konularla sağlıklı hizmet vermesinin engellendiğini ifade ediyor. Tarafların anlaşmazlığını hukuk çözecek.

            Emet belediyesi  Kükab tan önce  2  yıl önce  yüklenici firmanın çöpleri düzenli toplamadığı, ayrıştırma yapmadığı,sözleşmesine rağmen ayrıştırmadan yapacağı üretimle belediyelere gelir elde etme taahhütlerini yerine getirmeyerek,haksız kazanç talep ettiğini gerekçesiyle,  Kükab’ı mahkemeye vermişti.

            Taraflar arasından sorun devam ederken, bu durumdan mağdur olan ise her ay düzenli katı atık paralarını ödeyen, vatandaşlar oluyor.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar