40 MİLYON DOLAR’LIK DEV YATIRIM

Salix holdinginEmet bölgesine biypkütle enerji üretim tesisi kurma projesi heyecan yaratttı.

40 MİLYON DOLAR’LIK DEV YATIRIM Ekonomi

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birisi olan Salix holding Kütahya’ya 40 Milyon Dolar yatırım maliyetine sahip yenilenebilir enerjiler arasında bulunan“BİYOKÜTLE TESİSİ” kurmak için çalışmalara başladı. Emet ilçesine bağlı Aydıncık beldesine kurulacak olan tesiste 400 istihdam sağlanacak.

 

70 BİN HANENİN ELEKTRİĞİ DOĞADAN!

Enerjinin çevresel kirliliğe yol açmadan sürdürülebilir olarak sağlanabilmesi için kullanılacak yenilenebilir kaynakların başında Biyokütle Enerjisi geliyor. Biokütle tesislerinde, ormanlarda bulunan atıl orman ürünlerinin yakılarak çevreye zarar vermeden hem elektrik üretilirken hem de ormanlar temizlenmiş oluyor. Emet ilçesine bağlı Aydıncık beldesinde yaklaşık 400 dönümlük alana kurulacak tesiste 70 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilecek. Tesiste yakılacak atıl orman ürünlerinin yüzde 70’i Emet ilçesindeki ormanlardan, yüzde otuzu ise çevredeki ormanlardan sağlanacak.

SERACILIK TA GELİŞECEK!

40 Milyon dolar yatırım maliyetine sahip tesisin 10 milyon doları şirketin kendi öz sermayesinden karşılanırken, 30 Milyon Dolar’ı ise Avrupa birliğinden karşılanacak. Tesis tamamlandığında bölgedeki işsizliği büyük oranda azaltması hedefleniyor., Ayrıca   elektrik üretimi sonrası açığa çıkacak olan yüksek ısı ile de bölgede seracılığın da yaygınlaşması bekleniyor.

YATIRIM TALEBİ İLÇEDE HEYECAN YARATTI

Firma yetkilileri Emet ilçesine gelerek başta Emet kaymakamı  Hasan Çiçek,Belediye başkanı Mustafa Koca, ilçe yöneticleri, Orman işletme müdürlüğü yetkilileri ile bir araya gelerek projelerini aktardı. İlçe idarecilerimiz yatırımcıların bölgemize yapacakları her türlü yatırımı için yerle yönetimler oalrka gerekli destekleri vereceklerini ifade ederken, ilçede heyecanlı bir bekleyiş başladı.

Emet ilçesinin orman zenginliği bu tür ormana dayalı yatırımcılar için cazibe merkezi oluyor. İlçe halkının beklentisi bu yatırımın biran önce hayata geçirilerek bölgeye ciddi anlamda istihdam katkısı yaratması.

 

BİYOKÜTLE ENERJİ NEDİR?

Biyokütle enerjisi, biyokütle atıklarının (Hayvansal atık, Bitkisel atık, Kentsel organik atık, Orman atıkları) yakılarak veya farklı işlemlerden geçirilerek kullanılması sonucunda elde edilen enerji çeşidine denir. Biyokütle enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda temiz enerji kaynakları arasında olduğu da söylenebilir. Dünya’da hızlı bir şeklide yaygınlaşmaktadır.

Türkiye’nin biyokütle atık potansiyelinin yaklaşık 8,6 milyon ton eşdeğer petrol olarak tahmin edilmektedir. 2017 yılında ülkemizde biyokütle atıkları ile 2.796 GWh  elektrik üretimi gerçekleştirildi. Türkiye’de elektrik üretiminin %0.95’i biyokütle kaynaklarından elde edildi. ERCAN KOLKU ÖZEL HABER               

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar