MADEN YÖNETMELİĞİNDE BİR MADDE GİTTİ, BELEDİYELERİN PARALARI UÇTU!

21 Eylül 2017 tarih ve 30187 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni maden yönetmeliği kapsamında değişen maden payları belediyeleri vuracak.

MADEN YÖNETMELİĞİNDE BİR MADDE GİTTİ, BELEDİYELERİN PARALARI UÇTU! Ekonomi

MADEN YÖNETMELİĞİNDE BİR MADDE GİTTİ, BELEDİYELERİN PARALARI UÇTU!

                21 Eylül 2017 tarih ve 30187 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni maden yönetmeliği kapsamında değişen maden payları  belediyeleri vuracak.

                Knauna göre belediye mücavir alanalrı içerisnd eçıkarılıp işletilen madenlerden pay alan belediyeler buranda gelir elde ederkenEmet ve Hisarcık ilçe belediyeleri de bor madeni nedeniyle  kurumdan ciddi gelirler elde ediyorlardı.

                Belediyelere aktarılan maden  payları,yine belediyeler vasıtası ile halka hizmete dönüşürken, hak kaybı karşısında kararın yeinden gözden geçirlmesi, ve tüm Kütahya Milletvekillerinin ortak bir soru önergesi ile konuyu meclise taşımaları talep ediliyor.

                Resmi gazetede yayınlanan kararın eski ve yeni hali şöyle
 

MADEN YÖNETMELİĞİ ESKİ HALİ

 Belediye payı ödenmesi

             MADDE 90 – (1) Madenin tüvenan olarak üretildiği alanın belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde olması durumunda, üretilen madenin ocak başı satış tutarının %0,2’si belediye payı olarak ruhsat sahibi tarafından Haziran ayı sonuna kadar ilgili belediyeye ödenir.

             (2) Belediye payı, ilgili belediye tarafından takip edilir.

             (3) Bor tuzları için ruhsat sahasından çıkartılan tüvenan madenlerin toplam üretim maliyetinin %80’i işletme brüt kârı olarak kabul edilir. Bor tuzları için ödenecek belediye payı bu değer üzerinden %2 olarak hesaplanır.

İŞTE YENİ MADEN YÖNETMELİĞİ

Belediye payı ödenmesi

MADDE 91 – (1) Madenin tüvenan olarak üretildiği alanın belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde olması durumunda, üretilen madenin ocak başı satış tutarının %0,2’si belediye payı olarak ruhsat sahibi tarafından Haziran ayı sonuna kadar ilgili belediyeye ödenir. Ruhsatın birden fazla belediye sınırında kalması durumunda madencilik faaliyeti yapılan alan dikkate alınarak belediye payı alana göre oransal olarak belirlenerek ödenir.

(2) Belediye payı, ilgili belediye tarafından takip edilir.

 

            Son yönetmelikte  “Bor tuzları için ruhsat sahasından çıkartılan tüvenan madenlerin toplam üretim maliyetinin %80’i işletme brüt kârı olarak kabul edilir. Bor tuzları için ödenecek belediye payı bu değer üzerinden %2 olarak hesaplanır.” İbaresi bulunan 3. Madde kalkınca Emet ve Hisarcık ilçe belediyelerinin Etimaden den yıllık aldıkları gelir payında ciddi düşler yaşanacak.

 

                               MADEN İYİCE KÜLFETEMİ DÖNÜŞECEK?

                Değişen yönetmeliğe göre 2019 maden  paylarında Emet ve Hisarcık gibi ilçeler ciddi gelir kaybına uğrarken,yetkililer kaybın 3 te 1 oranında olacağını ifade ediyorlar.

                Geçmiş yılarda maden  paylarının artırılması,hatta brüt kardan hesaplanması için çalışmalar yapılırken, yeni düzenleme iile bölge halkı hak mahrumiyeti yaşayacak.

                Yüklü ihaleleleri merkeze alınarak sadece bölgeye değil,Kütahya geneli ekonomik  kayba uğratılan, konulan servislerle bölgesel göçün hızlanmasına dolaylı yoldan  etki eden işletmemizin şimdide maden payını azaltması karşısında Emet ve Hisarcık yerel ve siyasi yöneticilerinin ortak  hareket etmeleri bekleniyor.

Kütahya Milletvekillerimizinde konuyu yakınen takip ederek bölge haklarımızın gelir kayıplarının önlenmesi için çalışma yapmaları talep ediliyor.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar