EMETTE ASİTLİ KABUS GECESİ

Emetbor işletmesinde patlayan asit tankı ile tonlarca asit çevreye yayılırken, asit kokusu tüm ilçeyi etkisi altına aldı.

EMETTE ASİTLİ KABUS GECESİ Güncel

Emet ilçesi Pazar akşamı tüm ilçeyi etkisi altına alan asit kokusu ile panik dolu saatler yaşadı.

                Emetbor işletmesi  girişinde bulunan ve asit stoklayan tanklardan birisinde meydan gelen patlama ile tonlarca asit fabrika etrafına yayıldı. Emetbor işletmesi yetkililerini ve vardiyada görevli herkesi alarma geçiren bu durum  sonrası çevreye yayılan asit kontrol altına alınmaya çalışıldı.

                Yayılan asiti   kontrol altına alma  vekireçleme çalışmaları  sürerken, asit kokusu tüm ilçeye yayıldı. İnsanların nefes almakta güçlük çektiği gözlemlenirken,asit kokusu sonrası koah ve astım rahatsızlığı olan bazı vatandaşlar  acilde soluğu aldılar.Emet şehir merkezinde insanların  yüzlerine peçete, atkı, maske taktıkları gözlemlendi.

                Saatler ilerledikçe halktaki paniğe rağmen  ne fabrika yetkililerinden nede ilçe idarecilerinden herhangi bir açıklama yapılmaması endişelere yol açtı. Gerekli tedbirlerin alındığı ve endişeye mahal olmadığı belirtilirken, olayla ilgili ayrıntılı açıklama yapılmadı.

 Olayın başlaması ile birlikte Emetbor yetkilileri ilçe kaymakamlığı, emniyet ve jandarma yetkilileri fabrikada bir kriz asması oluşturdular. Yaşanan felaketin insanlara ve çevreye zarar vermemesi ve zararın enaza indirilmesi adına tedbirler alındı. İş güvenliği uzmanları, ve çevre bakanlığı yetkilileri ile koordine çalışmalar yapıldı.

 

                Gecenin ilerleyen saatlerinde Ak parti Emet ilçe başkanı Hüseyin Doğan sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak gerekli tedbirlerin yetkililerce alındığını,endişeye gerek olmadığını ifade etti. Doğan açıklamasında ;” Emet Bor işletme müdürlüğüne ait 2 adet 10.000 tonluk sülfirik asit stok tankının birinde 15.30 sıralarında sülfirik asit sızıntısı olduğu işletme personelince tespit edilmiştir gerekli tedbirler alınmış olup insan sağlığını ve çevre sağlığını tehdit edici bu durum yoktur. Çevre şehircilik ekiplerinin ve afad ekibinin ivedilikle yapmış oldukları nitel ve nicel incelemeler nihayetinde insan sağlığı ve çevre sağlığına bir sakınca bulunmadığını belirtmişlerdir. insan sağlığı herşeyin önündedir. Bu nedenle kontrol ve bu tip olaylara karşı tedbir ve sağ duyumuz her zaman olmalıdır. Emet etibor işletmesi çalışanlarına ve olaya müdahale eden vardiya çalışanlarına ve sağ duyulu gazi emet halkına teşekkür ediyorum. Etibor camiasına ve Gazi emetimize geçmiş olsun diyorum.ALLAH daha beterinden saklasın...”dedi.

                Emetliler dayanışma ve kalkınma derneği başkanı İsmail Elmacı ise, yaşanan çevre felaketine karşı  kontrol altına alındığı belirtilen asitin Emet çayına dökülerek çevreye zarar vereceği gibi, içme sularınad akarışarak sağlığı olumsuz etkileyeceğini belirten açıklamalar yaptı.Elmacı asit tankerlerinin ilçenin karayollarında, asit tanklarının ise ilçenin havasına ,suyuna ve toprağına zarar vermeye başladığını belirterke yetkilileri gerekli tedbirleri  en kısa sürede almaya davet etti.

                Sabah ışıkları ile birlikte fabrikadan espey   deresi boyunca akan asitli su ve çıkan buhar yaşanan felaketi  gözler önüne serdi.Şimdi Emet halkı bu havaya ve doğaya salınan asitin  ne derece kontrol altına alınabildiği ve bundan sonra ne olacağı ile ilgili doyurucu açıklamalar bekliyor.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar