EMET HALKI ASİT SIZINTISININ ETKİLERİNDEN NASIL KORUNABİLİNİR?

Emet ilçesinde yaşanan asit tankı patlaması ve tonlarca asitin yayılması ile ilgili bilgilerine başvurduğumuz değerli hocalarımız asit sızıntısı ile ilgili gerek çalışan işçiler, gerek etkilenecek halk ve gerekse çevresel zararları için yetkilileri uyardılar.

EMET HALKI ASİT SIZINTISININ ETKİLERİNDEN NASIL KORUNABİLİNİR? Güncel

  Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi KBRN Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Kenar  ve Adli bilimciler derneği başkanı  Prof. Dr. Hamit Hancı Emet asit sızıntısı için alınacak tedbirler konusunda yetkilileri ve halkı uyardılar.

                Emet ilçesinde yaşanan asit tankı patlaması ve tonlarca asitin yayılması ile ilgili  bilgilerine başvurduğumuz değerli hocalarımız  asit sızıntısı ile ilgili gerek çalışan işçiler, gerek etkilenecek halk ve gerekse çevresel zararları için yetkilileri uyardılar.

                Gaziemet gazetemiz için yazı kaleme alan hocalarımızın çok önemli uyarıları şöyle;

“Sülfirik asit sızıntısında alınacak tedbirler

Sülfürik asit endüstride metallerin temizlenmesi ve gravür oyması, gübre üretimi, petrol ürünleri, boyalar ve patlayıcıların imalatı gibi çeşitli amaçlarla yaygın olarak kullanılır.

Sülfürik asit; H2SO4 formülü ile güçlü ve son derece aşındırıcı bir asittir. Renksiz, yağımsı kıvamda sıvı, özgül ağırlığı 1.83 (sudan ağır) ve buhar yoğunluğu 3.4 (hava=1) olup, buharı havadan ağırdır.

Canlı dokulardan metallere ve taşlara kadar birçok farklı malzemeyi aşındırabilir. Yutulması veya solunulması halinde sindirim ve solunum sisteminde ciddi yanıklara sebep olur. Cilde veya göze temas halinde de ciddi tahriş ve yanıklara sebep olabilir.

Sülfürik asitin su ile teması ekzotermik bir reaksiyona (ortama ısı çıkması) neden olur. Sülfirik asit dökülme ve saçılması durumunda üzerine su dökülmemelidir. Eğer üzerine su dökülürse açığa çıkan ısı eklenen suyun buharlaşmasına ve buharla birlikte asitin de etrafa saçılmasına neden olur.

Temas halindeki bölge göz duşu veya seyreltik baz ile yıkanmalıdır. Su ile yıkandığı takdirde ısı açığa çıkacaktır ve asıl yanmayı bu olay gerçekleştirecektir.

Emet Eti Bor Maden İşletme tesisi sülfirik asit tankında meydana gelen sızıntı sonucunda yayılan asit için alınması gereken tedbirler:

Müdahale ekibi cilt ve solunum koruyucu kıyafet (KBRN kıyafeti) giymeli, 50 metre çevresi boşaltılmalı, rüzgar altında durulmamalı, mümkünse sızıntı derhal durdurulmalı, sızıntının yayılmaması için çevresi kuru toprakla sınırlandırılmalı, sızıntı üzerine kesinlikle su dökülmemeli, yakınında bulunan yanıcı malzemeler uzaklaştırılmalı, rüzgar altındaki halk uzaklaştırılmalıdır.

Halkın uygulayacağı tedbirler: Sülfirik asit havadan ağır olduğu için çukur ve alçak bölgelerde durulmamalı yüksekte ve üst katlara çıkılmalı, rüzgar altında durulmamalı, asit buharı solunmamalıdır.

Sıvı ya da buhar formda sülfirik asite maruz kalanlara yapılacak işlemler: Etkilenen kişiler derhal ortamdan uzaklaştırılmalı, kontamine kıyafetler çıkarılmalı, cilt teması var ise akan su altında en az 20 dakika yıkanmalı, solunum güçlüğü çekenlere oksijen desteği verilmeli, yutulmuş ise kusturulmamalıdır.

Prof.Dr.Levent Kenar      Prof.Dr.Hamit Hancı”

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar