MİLLETVEKİLİ TAN ASİT TANKI KAZASI SONRASI EMETBOR İŞLETMESİNDE

Emetbor işletmesi asit tankı patlaması ile sızan asit kazası sonrası Ak parti Kütahya milletvekili Ahmet Tan Emet ilçesine gelerek olayları yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

MİLLETVEKİLİ TAN ASİT TANKI KAZASI SONRASI EMETBOR İŞLETMESİNDE Güncel

Ak parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan Emet ilçesine gelerek borikasit fabrikasında tank patlaması sonucu meydana gelen asit sızıntısı oalyını yerinde inceledi.

Ak parti Emet ilçe başkanı Hüseyin Doğan ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte fabrikada incelemelerde bulunan heyet yetkililerdne durum hakkında bilgiler aldı. İncelemenin ardından bir açıklama yapan Ak parti Kütahya Milletvkili Ahmet Tan şunları söyledi;

"Emet Bor İşletme Müdürlüğüne ait 2 adet 10 bin tonluk sülfürik asit stok tankından bir tanesinde 12 Ağustos 2018 Pazar günü saat 15.30 sıralarında sülfürik asit sızıntısı olduğu işletme personelince tespit edilmiştir.
Bugün Sayın Mîlletvekilimiz Ahmet TAN ve Emet’e vekaleten bakan Tavşanlı Kaymakamımız Yüksel Kara ve Emet Bor İşletme yetkililerimizle birlikte yerinde yapmış olduğumuz incelemeler sonucunda işletme müdürlüğümüzden aldığımız bilgiler çerçevesinde; 
Sülfürik asit sızıntısının tespit edilmesinin hemen ardından sızıntı olan tankın bir an önce boşaltılması için çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda sülfürik asit ’in bir kısmı işletmede bulunan borik asit fabrikaları içerisindeki sülfürik asit tanklarına basılmıştır. Aynı zamanda sülfürik asit diğer bir pompa ile sızıntı olan tankın hemen yanında bulunan diğer stok tankına aktarılmıştır.
Söz konusu süreç içerisinde tanktan boşalan sülfürik asit, her iki tankın içinde bulunduğu biriktirme havuzunda tutulmuş ve burada nötralizasyon (etkisizleştirme) için kireçleme işlemi yapılmıştır.
Sülfürik asit tankında oluşan kaçağın mümkün olan en hızlı şekilde giderilmesi ve biriktirme havuzundaki sülfürik asit’ in nötralizasyonu için İşletme Müdürlüğü gerekli tüm tedbirleri uygulamaya koymuştur. 
İlimizin en kıymetli yatırımlarından olan Emet Bor İşletme Müdürlüğünde meydana gelen bu aksaklığın bir an önce çözüme kavuşturulması adına, MilletvekillerimizAhmet TAN İshak GAZEL, Ceyda Çetin ERENLER, İl Başkanımız Ali ÇETİNBAŞ, Emet’ e vekâleten bakan Tavşanlı Kaymakamımız Yüksel KARA ve Kütahya Valimiz Ahmet Hamdi NAYİR ile birlikte konunun takipçisi olacağımızı belirtir, tüm hemşerilerimize selam ve muhabbetlerimi sunarız"
 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar