BAŞKAN KOCA;” İLÇEDE DEVAMLI ASİT KONTROL YAPILIYOR

Emet belediye başkanı Mustafa Koca Pazar günü meydana gelen ancak dün akşam olduğu gibi halen yer yer devam eden asit kokuları üzerine bir açıklama yaptı.

BAŞKAN KOCA;” İLÇEDE DEVAMLI  ASİT KONTROL YAPILIYOR Güncel

Emet belediye başkanı Mustafa Koca Pazar günü meydana gelen  ancak dün akşam olduğu gibi halen yer yer devam eden asit kokuları üzerine bir açıklama yaptı.

                Kazanın yaşandığı ilk andan beri konunun sıkı takipçisi olduklarını belirten başkan Koca şuan yaşanan asit tankı kazasında ortaya çıkan asitin çevreye verebilecek zararın minumumdan daha aza indirildiğini ifade ederek şunları söyledi;

                “Hafta sonu Emetbor işletmemizde yaşanan  asit tankı kazası sonrası Emet halkımız şehre kadar inen asit kokusu ile panik dolu saatler yaşadı. Olayın yaşandığı ilk andan itibaren gerek işletme yetkililerimiz, gerekse  yerel yöneticilerimiz ve güvenlik güçlerimizle durumun acil analizleri yapıldı. Afad ve il çevre müdürlüğümüzce gaz ölçümleri yapıldı. Ölçümlerde başta insanlarımızın sağlığını etkileyecek oranlarda olmaması bizleri biraz olsun rahatlattı. Ancak insanlarımıza ve çevremize zarar gelmemesi adına  yapılan yoğun çalışmalar en üst düzeyde yakından  takip edilmiştir. Baraja salınan asitin nötrilize edilmesi adına  kireçleme vb çalışmalar sürerkekn,halen b çalışmalardan kaynaklı  yoğun duman ve dün akşam esentepe mahallemizde olduğu gibi koku duyulabilmektedir. “dedi.

                Türkiyede ilk defa sızdırma olmaması adına tankların altına farklı malzemeler konulması, artrılan atık barajları gibi çalışmalar ile Eti maden işletmelerinin Emetborda aldığı güvenlik önlemlerinin örnek gösteirldiğini belirten başkan Koca;

                “ Alınan önlemler ve ilk defa uygulanan yöntemleri yerinde incelemek için başka illerden işadamlarımız ve firmalar işletmemizi incelemeye geliyorlar. Zarar Emette minimize edilmiştir. Ancak meydana gelen kazanın sebebleri ve ihmal durumların olup olmadığı inceleme aşamasındadır. Eğer ihmal varsa sorumluları hakkında gerekli işlemler mutlaka yapılacaktır. Konunun yakınen takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtirken   yaşanan felaketin halkımıza ve Emet ilçemize zarar vermemesi için yoğun çaba gösteren başta işçi kardeşlerimiz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.Eminizki yaşanan bu felaket sülfirikasit fb. Kurulmadan  önce daha büyük ve modern gereçlerle ,güvenlik tedbirlerinin geliştirilerek artırılmasına da vesile olacaktır. İnşallah bir daha böyle kazalar yaşamayız. Tüm halkımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum “dedi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar