SADECE SAĞLIKLI YAŞAM HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Emette herkesimi temsil eden parti,stk ve muhtarlar toplanarak tek ses oldu. Sağlıklı yaşam hakkımızı kimse elimizden alamaz.

SADECE SAĞLIKLI YAŞAM HAKKIMIZI İSTİYORUZ Güncel

Emet ilçesinde yaşanan asit tankı kazası ve sonrasında çevreye yayılan asit sızıntıları nedeniyle Emetliler dayanışma ve Kalkınma derneği genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda  yaşanan krizle ilgili  yapılması gerekenler üzerine yol haritası çıkarılırken, verilen mesaj netti;”Sadece sağlıklı yaşam hakkımızı istiyoruz”

                Emet öğretmenevinde gerçekleştirilen toplantıya Emetliler dayanışma ve Kalkınma derneği  başkanı İsmail Elmacı başkanlığında, Emet belediye başkanı Mustafa Koca,Mhp İlçe başkanı Mustafa Mecit,Chp İlçe başkanı Fevzi Şen,İyi parti ilçe başkanı Eyüp Doğu, Saadet partisi ilçe başkanı Mehmet Hamamcı,Dsp İlçe başkanı Mustafa Akın,Esnaf odası başkanı Abdullah Ünal,Şoforler odası başkanı Ahmet Kaymak, Ziraat odası başkanı Sami Yüksel,Esentepe mahallesi muhtarı Mehmet Altınsoy,Akpınar mahallesi muhtarı İlhan Özdemir,Hamam mahallesi muhtarı Harun Kara,Dere Mahallesi muhtarı Ali Kalaycı,Cumhuriyet mahallesi muhtarı Birol Usta,Kapaklıca mahallesi muhtarı Mustafa Karabacak,Günlüce köyü muhtarı Adem İnan,Köprücek köyü muhtarı Ahmet Eş, ve  dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıya bir dönem Kütahya Shp il başkanlığı yapan hemşehrimiz Tahsin Çokan da katıldı.

                Emet ilçesinde yaşanan talihsiz asit tankı kazası sonrası kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmemesi, yaşanan kaza anında halkın gerekli  tedbirleri almasına yönelik uyarılmaması, devlet kurumlarından kamuoyunu rahatlatıcı açıklamalar yapılmaması, halen devam asit kokuları için ne gibi çalışmalar yapıldığı, yaşanan kazanın ne derece ilçeye ve çevreye zarar verip vermeyeceği konusunda ikna edici açıklamalar yapılmaması, halen çalışan işçilerin asite maruz kalması karşısında ne gibi tedbirler alındığı gibi konular ele alındı.

                Emetbor işletmesi ve Etibank’ın Emet ilçesinin göz bebeği olduğu vurgulanan toplantıda yaşanan kazanın sülfirik asit fabrikası kurulmasından önce ilçede asit yağmurları ve asit kokulu gecelerin artacağı yönünde endişeleri artırdığı  vurgulanarak Emet halkının endişelerinin işletme müdürlüğü,genel müdürlük ve bakanlık nezdinde yetkililere iletilmesi kararı alındı.

                Dernek başkanı İsmail Elmacı’nın izmir escort Emet için herkesimi birlikte hareket etmeye davet ederken, bu  çalışmaya herkesin katılması gerektiğini vurguladı. Başkan Elmacı, çocuklarımız, torunlarımız için bugün birlikte hareket etmek gerektiğini belirtirken, dernek olarak bu konuda etkin bir çalışma gerçekleştireceklerini, kazada herhangi bir ihmal varsa sorumlularının gerekli cezayı alması konusunda konunun yakın takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Belediye başkanı Mustafa Koca’nın genel müdürlük ve bakanlık nezdinde girişimlerde belediyenin gerekli desteği vereceğini  belirtti. Başkan Koca işletmeye kesilecek cezaların ilçeye yeni yatırımlar ve sosyal tesisler  olarak halka dönüşümlü olması gerektiğini vurguladı.Başkan Koca,Emetbordan beklenti ve taleplerin  raporlaştırılarak hep birlikte ilgili makamlara gidilmesinin daha etkili olacağınıda sözlerine ekledi.

Yılların siyasetçisi hemşehrimiz eski Shp Kütahya İl başkanı Tahsin Çokan  partilerin halka hizmette araç olduğunu ,dün var olan partilerin bugün olmayışınada bakılarak, katı partici zihniyetinin bir kenara bırakılması  gerektiğini ifade etti. Çokan toplantıya katılanlara, çocuklarınız ve torunlarınıza sağlıklı ve yaşanabilir bir Emet bırakmanın görevleri olduğunu hatırlatan Çokan, hukuk dahil her platforma llçenin haklarının aranması gerektiği vurguladı.

Toplantıda Katılımcı parti başkanları ve stk ile muhtarları  ise particilik zihniyetini aşan ve hemşehrilik duygusuna ulaşan  bir birliktelikle  iktidar partisinin de yanların yer alarak etkin bir çalışma yapma kararlılılığını göstererek, bir dizi ortak çalışma kararı aldılar.

                Toplantıda işletme müdürlüğü,genel müdürlük ve bakanlığa halkın endişelerinin dile getirilmesi yanında,asit tankerlerinin Köprücek ve günlüce güzergahlarında yol açtıkları kazalar nedeniyle yol çalışmalarının hızlandırılması, ilçede  bir kanser tarama çalışması yapılması, tarım ve hayvancılık alanında zarar gören üreticilerinin zarar tespitlerini ve zarar tanzimlerinin yapılması adına çalışılması,Sülfirik asit fabrikası yapımı öncesi gerek uzmanlardan gerekse işletme yönetici ve uzmanlarından halkı bilgilendirici seminer ve konferanslar düzenlenmesinin sağlanması  karara bağlandı.

                Toplantıda ayrıca geniş katılımlı ve gündemli  daha sık toplantıların yapılarak halkın çoğunluğunun  beklentileri adına ortak akıl oluşturma çalışmalarına hız verilmeside alınan kararlar arasında yerini aldı.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar