65 MİLYON TL'YE EMET'E 35 YILLIK YENİ ALT YAPI

65 Milyon Tl'ye mal olacak projeler ile içme suyu,kanalizasyon ve yağmur kanalları komple yenileniyor.

65 MİLYON TL'YE EMET'E 35 YILLIK YENİ ALT YAPI Güncel

 

Özellikle yaz aylarında mevcut alt yapıda sıkça meydana gelen su hattı arızaları, su kaynaklarının bulunduğu mevkide elektrik kesintileri, şehirde yetersiz su depoları nedeniyle bazı bölgelere yeterli su verilememesi gibi sorunlar yaklaşık 2 yıldır süren proje çalışmalarının tamamlanarak onaylanması ile kesin çözüm için ihale yapım aşamasına geldi.

İller bankasınca onaylanan İçme suyu projesi, yağmur kanalları ve kanalizasyon ile birlikte ihaleye çıkarılacakken, Emette toplamda 134 km yeni su boruları hattı döşenecek.
Belediye başkanı Mustafa Koca, Emet’in alt yapısının komple değişeceği çalışmalarda daha önce 350 bin TL’ye yağmur kanalları ve kanalizasyon kesin proje ihalelerinin yapıldığını, şimdi ise 125 bin TL’ye mal olan  içme suyu projesinin kesin kabulününde 15 Ağustosta onaylandığını belirtti.

İlçenin 2053 yılına kadar yapılan alt yapı planlaması ile altyapının komple yenilenerek modernize edileceğini belirten başkan Koca şunları söyledi,

“Geçmişten bugüne ilçemize hizmet veren belediye başkanlarımızın ilçemize kazandırdıkları alt yapı ve içme suyu kaynakları ile hizmet verildi.  Halkımızın sağlıklı yaşamı için bu hizmetleri ilçemize kazandıran başkanlarımıza teşekkür ediyorum.Gelişen ve zamanla deforme olan alt yapımız artık ilçemizi kaldırmıyordu. Sık sık yaşanan su arızaları,kanalizasyon sorunları,içme su kaynaklarında azalmalar bizleri yeni arayışlara  yönellti. Kamuoyunun yakınen bildiği üzere yaklaşık 7 yıl önce sorgun mevkiinde bir gölet yapımı ve ilçemize içme suyu kazandırma çalışmaları başlamıştı. Bu arada atık su arıtma tesisimin projeleri tamamlanarak  yapım ihale aşamasına getirildi. 2 yıldırda yağmur kanalları, kanazalisyon ve içme suyu hattı projelerimiz ayrı ayrı ihale edilip, projeleri hazırlandı.

KİŞİ BAŞI GÜNLÜK 146 LİTRE SU VE 134 KM YENİ SU BORU HATTI
 46 milyon tl ye mal olacak olan Kanalizasyon, yağmur kanalları ve 12 milyon tlye mal olacak  içme suyu projesinin birlikte ihale edilmesi ile hem ayrı ayrı hafriyatın, hem de zaman ve mali kaybın önüne geçilecek. Daha önce 5 milyon TL’ye mal olacak Atık Su Arıtma Tesisi ihalemiz yapılmıştı. Emet’imizin alt yapısını komple değiştirerek modern bir hale getirme çalışmalarımızda adım adım ilerliyoruz. “dedi.

Başkan Koca toplamda yaklaşık 65 milyon tlye mal olacak  projelerin yarısının hibe ile yarısının ise iller bankası vasıtası ile borçlanma yoluyla yapılacağını beyanla;”  İçme suyu  projesi ile Emet geneli 134 bin m2 yeni boru hatları döşenecek. Buda 134 km boru demek. Ayrıca mevcut su depolarımız yanında merkezde 2 tane 800 tonluk 1 tane 1500 tonluk su deposu ve 9 noktada da debi  ölçer noktaları yapılacak.  Bu depolar ile merkezde su yetmezliği gibi bir sorun yaşanmayacak. Emet ilçemizde yaşayan  vatandaşlarımızın ortalama kişi başı  günlük 146 litre su tüketimi hesabı ile yapılan yeni projemiz iller bankamızca onaylandı. Şimdi sıra ihale aşamasında. Bunun yanında yapımı devam eden Emet göletinden şehre su nakli ve vearıtma tesisi projemiz için  çalışmalarımıza yoğunlaşacağız.İlçe halkımıza hayırlı olsun “dedi.

Şimdi Emet halkının  beklentisi dağınık yerleşme, mevcut kaynakların yetersizliği, alt yapının eskiliği gibi nedenlerle sıkça yaşadığı alt yapı ve su sorunu karşısında projeleri tamamlanan çalışmaların biran önce ihale edilerek yapımlarına başlanması

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar