ZAFER BAYRAMININ 96. YILINDA BÜYÜK BİR GURURLA

96 yıl önce bugün Milli Mücadele, zafer tacını taktı. Türkiye, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı ilk günkü coşkuyla kutlandı.

ZAFER BAYRAMININ 96. YILINDA BÜYÜK BİR GURURLA Güncel

96 yıl önce bugün Milli Mücadele, zafer tacını taktı. Türkiye, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı ilk günkü coşkuyla kutluyor.

"Besbelli ki yeni Türk Devleti'nin genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır." (Mustafa Kemal Atatürk)

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve zaferin 96. Yıldönümü Emet ilçemizde kutlandı.

30 ağustos günü saat 11.00’de Hükümet konağı önünde  Atatürk anıtına çeneklerin koyulması ile başlayan programda Kaymakam Hasan Çiçek ve belediye başkanı Mustafa Koca kurum çelenklerini törenle bıraktılar.

 

İstiklal marşımızın hepbirlikte söylenmesi ve şanlı bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Ast.Sb.Kd. Çvş. Mustafa Aydın Uçar gerçekleştirdi.

İlçe kaymakamı Hasan Çiçek ve belediye başkanı Mustafa Koca daha sonra kaymakamlık makamında tebrikleri kabul ettiler.

30 Ağustos zafer bayramı kapsamında bir kutlama mesajı yayınlayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek şunları söyledi,

““ Kurtuluş Savaşımızı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu 30 Ağustos Zaferi’nin 96’ ncı yıldönümünü milletçe birlik ve beraberlik içerisinde, büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.
30 Ağustos Zaferi; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, yokluk içinde, en zor koşullarda ve her şeyin bittiği sanılan bir dönemde, yüce milletimizin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmış şanlı bir zaferdir.
Türk Milleti, haklı ve onurlu direnişiyle, bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini, savaşın kazanılmasında vatan, millet ve bayrak sevgisinin, sayısal güçten daha üstün olduğunu tüm dünyaya kanıtlamış, bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol göstermiştir. Zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gücünü aziz milletinden alan, demokratik ve çağdaş bir hukuk devleti olarak dünya devletleri arasında seçkin yerini almıştır.
Bilinmelidir ki, dün Çanakkale’de, İstiklal Harbinde, 15 Temmuzda olduğu gibi bu gün de Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, aziz milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir.
Bütün bu imkânsızlıklara ve yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla daha da yüceltmek ve güçlendirmek temel sorumluluğumuzdur. Hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına dayalı demokrasimizi daha ileri seviyelere taşımak, sosyal, kültürel ve ekonomik yönden lider ve dünyada gelişmiş ülkeler düzeyini aşmak için çok çalışmalıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Emetli hemşehrilerimin ve şanlı ordumuzun  tüm mensuplarının Zafer Bayramını en içten duygularımla kutluyorum”

45 EMETLİ GENÇ  ZAFERTEPEDEYDİ

Kütahya Gençlik İl Spor Müdürlüğünün her yıl 30 Ağustos günü düzenlediği Şehitlik ve Zafertepe ziyaretine Emet’ten 45 gencimiz ile katıldık. İlçe Müdür Vekili Umut Işık “Kocatepen Dumlupınar Zafertepeye Bağımsızlığa Giden Yolda Projesi” Kapsamında düzenlenen faaliyetin gençlerimize milli bilinç ve manevi değerleri kazandırma adına önemli bir faaliyet olduğunu belirtti. Programa katılan gençler memnuniyetlerini belirterek, bir sonraki yıl aynı faaliyeti yakınlarına ve arkadaşlarına önereceklerinin altını çizdiler.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar