GAZETEMİZ SORDU ÇEVRE BAKANLIĞI CEVAPLADI

Emet asit tankı kazasında dökülen tonlarca asit nereye gitti?

GAZETEMİZ SORDU ÇEVRE BAKANLIĞI CEVAPLADI Güncel

Emet ilçesinde 13 Ağustosta yaşanan ve tüm ilçeyi etkisi altına alan asit kokusuna neden asit tankı patlaması üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen sağlıklı ve resmi bilgilendirme yapılmadı.

 Gayri resmi gerekli ölçümlerin ve denetimlerin yapıldığı kazada çevreye yayılan asitin işletme bünyesinde etkisiz hale getirildiği belirtilse de kamoyu olayın örtbas edildiğini düşünüyor.

Gaziemet gazetesi olarak çevresel etkileri üzerine yazılı başvurduğumuz Çevre şehircilik bakanlığı kısa bir cevap ile, nötralize çalışmalarının devam ettiğini, sızan asitin yer altı sularına karışıp karışmadığının izlendiği belirtildi.

Sorumlular hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığı ve  herhangi bir cezai işlem yapılıp yapılmadığına ilişkin sorularımız yanıtlanmazken, bakanlıktan gelen cevapta şu ifadeler yer aldı;

“ŞİKAYETE KONU DURUMUN KAYNAĞI ETİ MADEN İŞLETMELERİ EMET BOR İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNDE BULUNAN 5000 TONLUK SÜLFÜRİK ASİT DEPOLAMA TANKINDAN MEYDANA GELEN SIZINTIDIR.OLAY SONRASINDA TESİS YETKİLİLERİ TARAFINDAN GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMIŞ VE NÖTRALİZE ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR. KONU HAKKINDA BAKANLIĞIMIZA BİLGİ VERİLMİŞ OLUP SIZAN ASİTİN İŞLETME SAHASI DIŞINA ULAŞMASI ENGELLENEREK SAHA İÇERİSİNDEKİ NÖTRALİZE TESİSİNDE ETKİNLİĞİNİ AZALTMA ÇALIŞMALARI YAPILMAKTADIR. AYRICA GÖZLEM KUYULARINDAN NUMUNELER ALINMIŞ OLUP YERALTI SUYUNA KARIŞIP KARIŞMADIĞI İZLENMEKTEDİR.”

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar