EMET İLÇESİNE GAZİLİK ÜNVANI KANUN TEKLİFİ MECLİSTE

3 Eylül kutlamalarına katılan Chp Kütahya Milletvekili Dr. Fazıl Kasap sözünü tuttu,ve ilçemize gazilik ünvanı teklifini gerekçeleri ile TBMM’ye sundu.

EMET İLÇESİNE GAZİLİK ÜNVANI KANUN TEKLİFİ MECLİSTE Güncel

3 Eylül  kutlamalarına katılan Chp Kütahya Milletvekili Dr. Fazıl Kasap sözünü tuttu,ve ilçemize gazilik ünvanı teklifini gerekçeleri ile TBMM’ye sundu.         

                Milletvekili Kasap, Ak parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel’inde katıldığı kurtuluş günü etkinliklerinde Emet’e gazilik ünvanı verilerek isminin GAZİEMET olarak tescillenmesi için  meclise kanun teklifi vereceğini ifade etmişti.Kasap ayrıca bu teklife ilk imzayı kendinin atarken 2. İmzayı ise Milletvekili Gazel’in atacağını müjdelemişti.

                Vekil Kasap sözünü tuttu ve TBMM’ye ilçenin isminin Gaziemet olarak değiştirilmesi hakkında kanun teklifini gerekçesi ile sundu.

                Kasap’ın talep gerçekesinde ise şu ifadeler yer aldı;

                “Kütahya’nın Emet ilçesi 14 Ağustos 1921’de Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir.Milli mücadele kahramanlarının üstün başarısı ve azmi sonucu Yunanlılar oldukça büyük kayıplar ve zaiyatlar vermişlerdir.Yunanlıların başta Kütahya ve Emet olmak üzere bölge halkına karşı giriştiği işgal girişiminin 26 Ağustos  gecesi başkomutanımız Mustafa KemaL Atatürk’ün Kocatepeye çıkarak başlattığı taarruzun ardından  30 Ağustos ta Türk ordusunun ve milli mücadele kahramanlarının Kütahyaya girerek vermiş oldukları mücadele sonucu zaferle taçlanmış ve Yunanlılar mağlup edilmiştir.

                3 Eylül 1922 günü Emetin kurtuluş günüdür.Bu süreçte ilçemiz insanları büyük kahramanlılar göstermiş ve şehitler vermiştir. Bu nedenle her yıl 3 Eylül günü kurtuluş günü olarak kutlanmakta,şehit düşen  kahramanlarımız saygı ve rahmetle anılmaktadır.Bu nedenle Emet ilçemizin Gazilik ünvanıyla tescillenmesi şehitlerimize ve bugün yaşayan gazilerimize en güzel hediye olacaktır”

                Şimdi Emet halkınca AK parti  Kütahya Milletvekillerinden kanun teklifine destek  verip,Genel kurmay harp dairesi resmi yayınlarında yer alan Emette milli mücadele yaşanan mücadeleleri de meclise sunarak GAZİLİK talebimize destek vermeleri bekleniyor.

 

 

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar