BUYRUN BEYLER SEÇİM PAZARINA

31 Mart 2019 da yapılacak yerel seçimler için partilerin aday arayışı sürüyor.

BUYRUN BEYLER SEÇİM PAZARINA Siyaset

 31 Mart 2019 yerel seçimleri için  aday belirleme süreçleri başlarken özellikle iktidar partisi Ak partide her zaman olduğu gibi aday enflasyonu bekleniyor. Partilere Chp dışında resmi başvurular başlamazken, gayri resmi aday olacağını belirten ve kamuoyu araştırması yapan çok sayıda adayımız sahaya şimdiden indiler.

Mevcut başkan Mustafa Koca’nın yeniden partiye dönüp,dönmeyeceği,dönse bile Ak partiden aday olup olmayacağının belli olmadığı  gibi, bir başka parti veya bağımsız aday olup olmayacağı yönünde herhangi bir netlik yok. Siyasi kulisler başkan Koca’nın her halukarda seçimlerde aday olacağı yorumlarını  yaparken, başkan ile ilgili Ak parti ile ilgili olumlu veya olumsuz gelişmelerin adaylık başvuru süresinin tamamlanması sonunda netlik kazanacağı belirtiliyor.

Ülke geneli Ak parti Mhp yerel seçim ittifakının Emet ilçesinde mümkün olmadığı gözlemlenirken,İyi parti ve Chp’nin ciddi aday çıkarma çalışmaları olduğundan , Emet ilçesinde  AK partiye karşı seçim ittifakıda mümkün görünmüyor.Ayrıca geçen seçim oy sayısını ciddi bir şekilde artıran Mhp’ninde aday çıkarma konusunda yoğun bir çalışma yürüttüğü biliniyor.Kütahyada 1 Chp ,1 Mhp milletvekili bulunmasıda  bu partilerin Emet ilçesinde vekil destekli aday çıkarma ihtimallerini yükseltiyor.

Her seçime mutlaka adayı ile giren Saadet partisi ve bu güne kadar ittifak veya partisinden aday çıkaran Demokrat partinin göstereceği adaylar olması durumunda da seçimin seyrinin değişeceği ifade ediliyor.

Cumhur ittifakının Emet ilçesinde ortak aday çıkaramamasının en büyük nedeni, adayın ilçede değil,genel merkezce belirleniyor olması… Mhp kanadında  paraşütle inecek bir adaya parti desteği verme konusunda çok ciddi görüş farklılıkları var. Mhp’ninde destek vereceği bir ismin tabandan tavana kabul ettirebilmesi durumunda ittifak mümkün görünüyor.Ak partide kamuoyunda ismi dolaşan 1 ‘i bayan 7 adayın ismi telaffuz edilirken, Kasımın ilk haftası müracatlar başlayacak.

Emet ilçesinde yerel seçimlerde Ak parti,Chp, Mhp, İyi parti yanı sıra Sp ve Dp’ninde adayının bulunma ihtimali bizleri  çetin bir sürecin beklediğinin göstergesi.

İL GENEL MECLİSİNEDE RAĞBET ÇOK

                Nüfusu 25 bine kadar olan ilçelerde ( Emet ile toplam nüfusu 20.151) 2 il genel meclisi üyesi seçiliyor.

                Emet ilçesinde toplamda 2 olan il genel meclisi üyesi içinde adaylık çalışması yürüten vatandaşlar gözlemlenirken, AK partinin köylerde  yüzde 70 ortalamalarında gezmesi, 2 meclis üyesinin AK partiden olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

                Hal böyle olunca Ak partiden İl genel meclisi adaylığı için ilçe başkanlığı kadar,il ve Ankara düzeyinde girişimlerde bulunanların fazlalığı dikkat çekiyor.Mevcut üyelerinde aday olması durumunda bir önceki seçimde olduğu gibi AK partide  il genel meclisi aday sayısınında 10’u geçmesi bekleniyor.

BELEDİYE MECLİSİ YİNE 11 OLACAK

            Nüfusu 10.001 ve 20.000 arası olan belediyelikler de,belediye meclisi 11 asil ve yedekten oluşuyor.Diğer  adaylıklara göre çokta fazla rağbet görmeyen belediye meclisi belirlemede ise parti ilçe yönetimleri direk etkili.

            Siyasi partilerin oy ve maddi destek kaygılarından uzak,proje üretebilecek,vizyon sahibi meclis üyeleri ile bir meclis oluşturmasının ilçenin menfaatine odluğu yorumları yapılırken,  olası ittifak hesaplarında meclis üyelikleri paylaşımının etkiliği olduğu biliniyor.

MUHTAR SEÇİMLERİNE RAĞBET  DAHADA ÇOK

            Özellikle muhtarlara asgari ücret tutarında maaş ödenmesi, muhtar olma sevdasını artırıyor. Yasal düzenlemeler ile aslında bir çok görevi bulunan muhtarlık için ise kapı kapı dolaşmalar çok öncelerden başladı.

            8  mahallesi bulunan Emet ilçesinde mevcut muhtarlarla birlikte toplam aday sayısının 100’ü geçmesi bekleniyor.Önceki seçimlere nazaran  birkaç mahallede bayan adaylarında muhtarlık için çalışma yürüttükleri de biliniyor.Muhtar olmak için resmi başvuru yapılması gerekmeyip, isim yazılı oy pusulası ile seçimlere katılabiliyor olmaları net aday sayısını erken öğrenmeyide engelliyor.

 

Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar