İPEKYOLUNUN BAŞKENTİNDE BÖLGEMİZE YATIRIM DAVETİ

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın, oda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaret ettikleri İpekyolu’nun başkenti Gaziantep’in iş dünyasına Tavşanlı, Emet, Domaniç ve Kütahya’yı ekonomik ve tarihi değerleriyle anlattılar.

İPEKYOLUNUN BAŞKENTİNDE  BÖLGEMİZE YATIRIM DAVETİ Ekonomi

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın, oda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaret ettikleri İpekyolu’nun başkenti Gaziantep’in iş dünyasına Tavşanlı, Emet, Domaniç ve Kütahya’yı ekonomik ve tarihi değerleriyle anlattılar.

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleriyle, İpekyolu’nun Başkenti olarak anılan Gaziantep Sanayi Odasını ziyaret ettiler. İhracatta Türkiye’nin 6. İli olan Gaziantep iş dünyasına, bölgemiz hakkında bilgiler vererek, yatırım imkanlarını anlattılar. İşdamlarına yatırım ve bölgemiz kalkınmasına katkı için davet ettiler. Gaziantep’in çalışmalarını incelediler.

Gaziantep Sanayi Odası   Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Tavşanlı heyetine ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, faaliyetleriyle ilgili bilgiler veren Ünverdi;

“Tavşanlı Heyetini GSO’da ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu dile getirmek istiyorum. Bütün şartlara rağmen üretime ve ihracata devam ediyoruz. Gaziantep’in Ekim ayı ihracatının yüzde 10,4 oranında artışla 655 milyon 42 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “İhracat yapan iller sıralamasında 6. sırada yer alıyoruz. Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Gece gündüz demeden var gücümüzle kentimiz ve ülkemizin gelişmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi Gaziantep’te yer alıyor ve kentimizden 180 ülkeye halıdan makarnaya, iplikten makinaya kadar çok sayıda sektörde yüzlerce ürün ihracatımız söz konusu.

Gaziantep-Kilis arasında yeni bir OSB’nin kurulması için çalışma başlattık, bu konuda izinlerin alındı ve kuruluş çalışmalarının devam ediyor. Proje bir ilk olarak iki ilin birlikte gerçekleştirdiği bir proje olacak, projenin hayata geçmesiyle bölgenin cazibesi daha da artacak.” Dedi.

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası  Meclis Başkanı İlhami Aydın da, Gaziantep işadamlarına hitaben yaptığı konuşmayla ayrıntılı bilgiler verdi. İşadamlarını ve yatırımcıları bölgemize davet etti :

İlhami Aydın şöyle konuştu:

“ Kütahya –Tavşanlı  ilçemiz iç ege bölgesinde 75.000 yerel  250 bin çevresel nüfusuyla, Kütahya coğrafyasının % 35 lik bölümünün ekonomik ticari ve iktisadi yapısına yön vermektedir. Lokasyon olarak Metrepol şehirlerimize 350-400 km lik mesafede, İstanbul –Ankara İzmir-Antalya gibi illerimize ulaşım yakınlığı ve avantajı ile ulaşabilir konumda olduğumuzdur.Bununla beraber 20’nin üzerinde yeraltı maden kaynakları 160 dereceye varan  jeotermal kaplıca su kaynaklarının sağlık turizmine  yaratacağı çeşitlilik ile adeta bu sektördeki ülke turizmine katma değer katacak birçok fırsatı beraberinde barındırmaktadır.

Sanayinin çok çeşitli dallarında kullanılan stratejik olma özelliği ile Dünya rezervinin % 70’iTürkiye’de  Türkiye’nin de % 70’i  Kütahya - Emet’ te bulunan zengin Bor madeni rezerviyle yer altı kaynaklarımızdaki alternatif değerlerimizin ekonomiye katacağı önemli bir kaynaktır. Yedi cihana hükmeden Osmanlının kuruluşuna ev sahipliği yapmış ,tarihimizde şehzadeler şehri  olarak bilinen Kütahya-Tavşanlı- Domaniç ve bölgemiz ... “Ey oğul ! Ana yurttan ayrılalı yıllar geçti.Deli rüzgarlar önünde oradan oraya savrulduk. Beylik Otağını kurduğumuz şu yaylalar artık son durağımız son konağımız olsun diyerek,”oğlu Ertuğrul Gaziye dua eder, .  Cihan devletinin anası yiğit Türk kadınının sembolü devlet anamızHayme Ana. Hayme anamızı, Mezarı - Türbesi asırlarca yaşadığımız coğrafyada Domaniç’te –Tavşanlı’da kalbimizde yaşatıyoruz.

Tarihi-kültürü ve ekonomik değerleri ile sanayileşmeyi istihdam ile birleştirip geleceğimizi istikrarlı bir yapıya kavuşturacak Program ve projeleri hedefimiz olarak belirleyip; Gaziantep –Kayseri gibi ülke sanayisine rol model olmuş yatırımcı desteğinide görmek istiyoruz.

Sayın Başkanım değerli hazirun; Gaziantep deyince bizler ne anlıyoruz,tarihi ipek yolu üzerinde Güney doğuya- Batıya –Kuzeye- Güneye özelliklede GAP projesi ile kalkınmada çevresinde 18 ili etkisi altında tutan girişimcilik ve inovasyonkültürününözellliklerini duyduğumuz ve bildiğimiz bir ilimiz olarak algılıyoruz. Özellikle 50 milyon metrekare alanda,bünyesinde 6 OSByi entegre olmuş sanayisi; 180 ülkeye 100 den fazla yerli ürün üretip ihraç eden 6.5  milyar dolar ihracat geliri elde eden gaziler şehri Gaziantep te bulunmak bu ziyaretimizin haklı sebeplerinden sadece bir tanesidir. Ülkemizin orta doğuya açılan tarihi kültürü –turizmi ve milli ekonomik değerleri ile üreten –istihdam eden ve ihraç eden,ülkemizin gelişmesine katkı veren Gaziantep ilimizdir.Bu özellikleriyle kalkınmadaki iller sıralamasında 6 büyük  il olma özelliğini taşıyan Gaziantep şehrimiz milattan önce dörtbin yıllarına uzanan Anadolu’daki insan topluluklarının kültürünü yansıdan bu tarihi şehrimizin; milli ve ekonomik değerlerini sanayileşmedeki başarılı örnekleriyle de rol model olarak sonuçlandırılmasına vesile olan siz değerli yöneticilerimize ve Gaziantep iş dünyasına taktir ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Biliyoruzki; bu başarılar kolay olmuyor; birlikte hareket etme –insan kaynakları -inavasyon –vizyon koyma –cesaretli karar alma,ve doğru zamanda Projeleri ortaya koyduğumuzda,Gaziantep –Kayseri ve Sanayileşmiş Şehirlerimizi görüyoruz.

Sözlerime son verirken Gaziantep yöremizin bir deyimini paylaşmak isterim, Paranın gittiğine değil işin Bittiğine bak..Sn başkanım değerli hazirun Kütahya ve bölgemizde katma değeri yüksek avantaj yaratacak yeraltı – yerüstü kaynaklarımız var . Bizlere yatırım ve sanayileşmede katkı vermeye davet ediyoruz ve bekliyoruz.Diyoruzki biz artık işin bittiğine bakmak istiyoruz..Tekrar sizin nezdinizde STK başkanlarımıza ve Gaziantep iş dünyasına teşekkür ve şükranlarımızı iletir selam ve saygılarımızı sunuyorum.

GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhan Sağım, Yönetim Kurulu Üyeleri, Melike Yüksel, Hakan Aslansoy, ile Genel Sekreter Kürşat Göncü’nün de hazır bulunduğu ziyaret sonunda karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar