ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE HASAN HOCA UNUTULMADI

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek'inde katıldığı gecede kısa bir süre önce kaybettiğimiz Hasan Hiüseyin Pınar hocamız unutulmadı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE HASAN HOCA UNUTULMADI Güncel

 Kaymakam Hasan ÇİÇEK, “ Öğretmenler Günü “ nedeniyle, Emet İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen programa katıldı.

        Programa, Kaymakam Hasan ÇİÇEK, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube ve Okul Müdürleri, Öğretmenler ve aileleri katıldı.

        İlçemizdeki ilk tören 24 Kasım 2018 Cumartesi günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

        26 Kasım 2018 Pazartesi günü düzenlenen programda, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde, Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’ un Öğretmenler Günü kutlama mesajı okundu.

        İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa CÖRE’nin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Gazi Emet Anadolu Lisesi öğrencisi Ayşe Nur YAVUZ “Öğretmenim” adlı şiiri okudu.

        Daha sonra, tüm Şehit ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimiz için Hatim Duası İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Yüksel TEZCAN tarafından yapıldı.

        İlçemizde görev yapan eğitim çalışanlarıyla ilgili slayt gösterisinin ardından, İlçemiz okul ve kurumlarında görev yapan öğretmenlerimizin müzik dinletisi ve Gazi Emet Anadolu Lisesi öğrencisi Ali ATICI’ nın ferace halk oyunu büyük beğeni topladı.

        Emekli öğretmen Mustafa Saim AKIN’a ve bu sene vefat eden Hasan Hüseyin PINAR adına babası Ali PINAR’ a Hizmet Şeref Belgesi takdim edilirken, duygusal anlar yaşandı. Emekli öğretmen Mustafa Saim AKIN ve vefat eden Hasan Hüseyin PINAR adına kısa süreli bir konuşma yapan Babası Ali PINAR, memnuniyetlerini ifade ederek, teşekkürlerini arz ettiler.

        Hizmet Şeref Belgelerinin takdiminin ardından bir konuşma yapan Kaymakam Hasan ÇİÇEK,“ Öncelikle emekli olan öğretmenlerimize sağlık ve afiyet dilerken, vefat eden öğretmenlerimize, şehitlerimize gani gani rahmet, yakınlarına da başsağlığı, sabırlar diliyorum.

        24 Kasım 1928 tarihinde Mustafa Kemal ATATÜRK’ e Başöğretmenlik unvanı tevdi ediliyor ve kendileri de kabul buyuruyor. Bu törenden sonra siz değerli öğretmen kardeşlerimiz, Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün yol arkadaşı ve yoldaşları oldunuz. Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün istediği aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştirme görevini size emanet etmiştir ve bugün, 2018 yılında görüyorum ve değerlendiriyorum ki, bu mukaddes emaneti çok değerli bir şekilde taşıyorsunuz. Türkiye’nin uluslar arası alanda hak ettiği yeri, mevcut elde ettiği statüyü daha ileri götürmek için büyük gayret ve çaba içerisindesiniz. Bu 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle hepinizin Öğretmenler Gününü kutluyor ve şunu da ifade etmeden geçmek istemiyorum.

        Siz değerli öğretmenlerimizin vazifesi, Yüce Yaradanın insanlığı yaratışıyla birlikte yeryüzüne indirmiş olduğu kurallara, insanoğlunun riayet edip, rızkına ulaşabilmesi için, ancak ve ancak fikri ve bedeni çalışması zorunlu kılınmıştır. Bundan sonra insanoğlu, emek vermeden, bedensel ve zihinsel bir çaba harcamadan, hiçbir nimete ulaşmayı, Yüce Yaradan nasip etmemiştir. Peki ! insanoğlunun harcadığı bedeni ve fikri çabası en minimuma, en asgariye indirerek rızkını elde edebilmesi için, çeşitli aracılar vesile kılınmıştır. Onlar da siz öğretmenlersiniz. İnsanların hak ettiği rızka ulaşması, alnının terinin, emeğinin karşılığını alabilmesi için onları nitelikli hale getirecek olan, kalifiye edecek, topluma, insanlığa, Yüce Yaradana hizmet eden bir yapıya dönüştürmek için bu kudsi görevin sorumluluğunu Yüce Yaradan öğretmenlere de yüklemiştir. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen felsefe, ilimin, irfanın kimin omuzları üzerinde yükseleceğinin en net delilini ortaya koymuştur.

        Bundan sonraki dönemde çalışan, uğraşan, analiz eden, sorgulayan, üreten bireylere ihtiyaç vardır, bunları da toplumumuza kazandıracak olan siz değerli öğretmenlerimizsiniz.

        Ben İlkokuldan bu yana eğitim camiası ile yakından haşır neşir olan biri olarak, hâlâ ilkokul öğretmenim ile görüştüğümü, onunla haberleştiğimi, onun her zaman ellerinden öptüğümü belirtmek isterim. Topluma faydalı olan her güzel insanın mimarının öğretmen olduğunu, topluma negatif yükler getiren, topluma yük olan insanların mimarlarının da öğretmenler olduğunu düşünüyorum.

        Bu öğretmenleri sizler gibi kadrolu öğretmenler olarak değerlendirmemek lâzım. Annesi, babası, iyi ve güzeli kimden öğrenmişse onun mimarı odur. Çirkini, kötüyü, olumsuzu da kimden öğrenmişse de, öğretmeni odur.

        Sizlere öncelikle buraya geldiğinizden, programa katıldığınızdan dolayı teşekkür ederken, bugün hayatını kaybeden, şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Görevleri başında herhangi bir şekilde şehit olan öğretmenlerimize rahmet dilerken, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ e de rahmet diliyorum ve hayatta olan öğretmenlerimize bundan sonraki yaşantılarında sağlıklı, huzurlu günler, başarılı görevler diliyorum. Vefat eden Hasan Hüseyin Hocamızın Babası Ali PINAR Hocamız biraz önce, oğlumun adı Hasan Hüseyin’ di, Kaymakamımız Hasan ÇİÇEK’ de beni ziyaret etti dedi. Benim adım sadece Hasan, ama kendisinin de evladı gibi bilmesini rica ediyorum.

        Hepiniz Allah’a emanet olunuz. Selametle kalın. Sağolunuz.” dedi.

        Program, Öğretmenler Günü münasebetiyle İlçemiz genelinde Öğretmenler arasında düzenlenen satranç, masa tenisi, mangala turnuvasında dereceye girenlere ödüllerinin Kaymakam Hasan ÇİÇEK tarafından, şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlerin ödüllerinin de Kaymakam Hasan ÇİÇEK’ ve  Eşleri  Songül ÇİÇEK i tarafından takdim edilmesi ile sona erdi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar