BAŞKAN KOCA;” HAK OLAN EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ‘TİR”

Emet belediye başkanı Mustafa Koca Kadro kapsamı dışında kalan Emetbor işçilerinin kadroya alınması ve başta belediyede olmak üzere kadroya geçen taşeron işçilerin ise mevcut şartlarının hızla düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekerek;” Hakka,hukuka uygun olan eşit işe eşit ücret ve haklardır” dedi.

BAŞKAN KOCA;” HAK OLAN EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ‘TİR” Siyaset

Emet belediye başkanı Mustafa Koca  Kadro kapsamı dışında kalan Emetbor işçilerinin kadroya  alınması ve başta belediyede olmak üzere kadroya geçen taşeron işçilerin ise mevcut şartlarının hızla düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekerek;”  Hakka,hukuka uygun olan eşit işe eşit ücret ve haklardır” dedi.

Başkan Koca hükümetin taşeron işçilere verdiği kadro hakkı ve sosyal hakların işçilere verdiği önemin bir gösterdiği olduğunu beyanla şunları söyledi;

“Hükümetimizin çalışmaları ile taşeron  işçilerimize kadro verildi.  Kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeron işçiler 696 sayılı KHK’nin tümüyle dışında tutulmuştu.Bu kapsamda Emetbor işletmemizdeki bazı işçi kardeşlerimiz bu haktan yararlanamadılar. Aynı durum katı atık işlerindede var. İhaleleri hizmet değil yapım ihalesi olduğundan kadro hakkından yararlanamadılar. Belediyemizde ise 69 taşerondan kadroya geçen işçilerimiz var. Onlarlada sendika vasıtası ile 2020 yılına kadar anlaşma yapıldı.Ancak yapılan anlaşmalar  ekonomik verilerin çok altında kalıyor.

Kapsam dışında bırakılan işçi kardeşlerimiz ile belediyemizde çalışan işçilerimizde kadrolu arkadaşları ile aynı işleri yapıyorlar. O sebebl eşit işe eşit ücret kapsamından bu işçi kardeşlerimizin de sosyal ve ekonomik şartları en kısa sürede düzeltilmelidir. Kitlerdeki kardeşlerimizde kadroya alınmalıdır.Hukuki ve sosyal alanda birleştirme yapılması gerekiyor. Belediyemizde çalışan 69 taşeron kardeşimizinde haklarının ivedilikle iyileştirilmesi gerekiyor. Bu eksikliklerin ve ekonomik dengesizliklerin hükümetimizce giderileceğine olan inancımız tamdır “dedi.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar