SEÇİM DEĞİL,ŞİMDİ BOROSİB İÇİN BİRLİK ZAMANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bor organize sanayi kurulacağını açıklamasının ardından Emet ve Hisarcık ilçesi idarecilerinin acil harekete geçmesi talep ediliyor.

SEÇİM  DEĞİL,ŞİMDİ BOROSİB İÇİN BİRLİK ZAMANI Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bor organize sanayi kurulacağını açıklamasının ardından  Emet ve Hisarcık ilçesi idarecilerinin acil harekete geçmesi talep ediliyor.

            Özellikle Emet ve Hisarcık belediye başkanlarının bir araya gelerek, bölgede ortak yer gösterebileceği alanlar ve hazine arazilerinin tespit edilmesi için çalışma yapmaları talep ediliyor.

            Seçim havasına giren bölgemizde bazı konularda geç kalınmaması için 2 ilçenin idareiclerinin bir araya gelerek bölgemizin kalkınması adına büyük önem arz eden bu konuda ortak çalışma yapmaları isteniyor.

Bor ve türevlerinin sanayimizde aktif kullanılması için, bor kimyasallarını tüketen ve katma değer sağlayan sektörlerin ülkemizde kurulması ve gelişmesi için Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi (BOROSİB) kurulmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bu konuda çalışma yapıldığını açıkladı. BOROSİB’de firmalar, enstitüler, üniversiteler, yerel yönetimler, bankalar, kamu kurumları bir arada yer alabilecek. Üniversite sanayi işbirliği ile yapılacak bu girişim bor’dan daha etkin üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor.

 Dünya bor rezervinin %65-77 sine sahip ülkemizde madenin son bulunan rezervlerle 2.5 milyar tona yükselmesi ve bu rakamların %60’dan fazlasının Emet’te bulunması Kütahya’nın BOROSİB’in burada kurulması için geçerli sebeblerden sayılabilir.

Bor sözkonusu olduğunda Emet ve Hisarcık işletmeleri ile Türkiye’de söz sahibi olan Kütahya’nın BOROSİB’in bu iki ilçe arasına kurulması bölgesel kalkınmaya hız vereceği gibi hammaddenin bulunduğu yerde yatırımlar yapılması iktisadi gerçeğininde Eti Maden işletmeleri’nin hizmet alımlarının büyük bir bölümünü merkezden yapması Emet ve Hisarcık yanı sıra Kütahya esnafınında ciddi kayıplarına yol açmaktadır.

Kütahyamızın ve ilçelerinin  her geçen yıl demografik ve ekonomik anlamda küçülmesinin önüne geçmek için daha reel projeler üretmemiz gerektiği bir gerçektir. Eti Maden işletmeleri her tür hizmet alımını genel merkeze aldıkça Kütahya’nın çok ciddi ekonomik kayıpları olmaktadır. Kurumlar vergisi bazındada Kütahya’da değil Ankara’da vergi beyan eden işletme ile kaybeden yine ilimiz olmaktadır. Kütahya’nın büyümesi top yekün ilçelerinin de gelişmesiyle gerçekleşecektir. Organize sanayileri ile belirli seviyelere gelen Tavşanlı ve Gediz’den sonra 6. organize sanayi olarak Emet ve Hisarcık arasına BOROSİB ciddi olarak düşünülmelidir. BOROSİB bu iki ilçenin dolayısı ile Kütahya’nın büyümesine ciddi katkı sağlayacaktır. Bu iki ilçe arasında zengin bor yataklarıda olduğu için tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi benzeri amaçlıda kullanmak mümkün değildir Tavşanlı-Simav-Gediz-Çavdarhisar yollarının da yapım sürecine giren ve sanayinin gelişmesine büyük engel olan ulaşım sorunlarının birkaç yıl içinde giderileceği düşünülürse bu haklı talep başta Kütahya Milletvekillerimiz ve parti teşkilatları olmak üzere tüm STK’larca aktif olarak desteklenmelidir.

Kütahya basınımızda da sık sık gündeme gelen konu için iktidar ve muhalefet milletvekillerinin ortak çalışma yapmaları bekleniyor.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar