BAŞKAN ÜNAL ; ESNAFLAR ARTAN PRİMLER ALTINDA EZİLİYOR

Emet Esnaf odası başkanı Abdullah Ünal, bağkur primlerinin son 3 yılda yüzde 55 artmasını eleştirdi.

BAŞKAN ÜNAL ;  ESNAFLAR ARTAN PRİMLER ALTINDA EZİLİYOR Ekonomi

Emet Esnaf odası başkanı Abdullah Ünal, Asgari ücretin artmasıyla birlikte Bağkur primlerinin de %55.artarak en düşük Bağkur pirim, 700 TL den, 882, TL ye yükselmesinin zorda olan esnafı dahada zora sokacağını söyledi.


Sanatkar esnafın primlerini ödeyemeyecek durumda olduğunu belirten başkan Ünal;
“Bağ-Kur´lu esnaf ve sanatkarımızın 2016 yılında en düşük 568 TL olan sigorta primleri, 2017´de 613 TL´ye yükselmişti. 2018 itibariyle ise en düşük 700 TL olarak belirlenmişti. Ancak 2019 yılı için brüt asgari ücretin 2 bin 558 TL olması ile bu tutar 182 TL artışla 882 TL´ye yükseldi. Yani esnafımızın ödediği sigorta primleri 3 yılda yüzde 55 oranında artmış oldu. Esnaf ve sanatkarımız bu meblağları ödemekte büyük güçlük çekiyor. Hem kendi sigorta primi hem de yanındaki işçinin sigorta primi derken esnafımız belini doğrultamıyor. Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü 2019´da hafifletilmelidir

Bizler küçük esnaf ve sanatkar olarak hiçbir şekilde devletimize yük olmadık. Her Daim Devletimizin Yanında yer aldık. Her Zaman ekonominin temel taşları olduk, olmayada devam edeceğiz. Sosyal güvencemiz olan Bağkur primi kendi alın teriyle Ailemizin rızkından kısarak Ödüyoruz. Yüce Meclisimizin Bağkur primlerinin makul bir seviyeye 400.500 tl ye çekilmesini talebimize duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz. 
Devletimizin büyük Şirketlere verdiği destek Teşvik ve pirim desteğini küçük Esnaf ve Sanatkara da verilmesini istiyoruz .”dedi.

 

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar