EMET KAYMAKAMI HASAN ÇİÇEK'İN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Kaymakam Hasan ÇİÇEK, “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü “ nedeniyle bir mesaj yayımladı.

EMET KAYMAKAMI HASAN ÇİÇEK'İN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ  MESAJI Güncel

Kaymakam ÇİÇEK, mesajında ; “ ATATÜRK buyurur ki, ‘ Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir ‘

        ATATÜRK’ ün de buyurduğu gibi, basın, milleti aydınlatmada, fikir ve istikamet vermede önemli bir kuvvet ve rehberdir. Milletin müşterek sesi olduğu kadar, aynı zamanda da kamuoyunun vicdânını temsil eder. Sağlıklı ve köklü demokrasi için halkın, ülkede ve dünyada olup bitenlerden zamanında ve doğru bir şekilde haberdar olabilmesi, her türlü fikrin serbestçe ve açıkça tartışılabilmesi gerekmektedir. Bu konuda en büyük görev basına düşmektedir.

        Demokrasilerde vazgeçilmez bir unsur olarak görülen basın, ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda, ilkeli ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ile görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli bir kurumdur. Gelişen olaylar çerçevesinde haber yapan gazeteciler ise bölge, ülke ve dünya gündemini belirlemede büyük rol oynamaktadır. Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeler ile toplumu doğru bilgilendirme sorumlulukları da bulunmaktadır.

        Bu bağlamda, şeffaflık ve ifade özgürlüğünün en önemli göstergelerinden biri, tarafsız ve özgür basının mevcudiyeti ile sağlanır” Dedi.

        Kaymakam ÇİÇEK, ifadelerine şu şekilde devam etti. “ Gazetecilerin düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilecekleri özgür bir ortam ile belli başlı yasal haklarının sağlanması amacıyla, 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasa, gazetecilere bu imkanların belli ölçülerde sağlanması için uygulanmış, bu yasayla birlikte de ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kabul edilmiştir.

        Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir.

        Bu duygu ve düşüncelerle, basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa sekreterine, yazarlarından ve matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anar, tüm basın çalışanlarına ve ailelerine sağlıklı, huzurlu ve başarılı uzun ömürler, kolaylıklar dilerim.” Dedi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar