KÜTAHYA VALİLİĞİNDEN BASINA TAM DESTEK

Kütahya Valisi Ömer Toraman 10 Ocak çalışan gazeteciler gününde il merkezi ve ilçe basın mensupları ile bir araya geldi.

KÜTAHYA VALİLİĞİNDEN BASINA TAM DESTEK Güncel

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Kütahya’da faaliyet gösteren gazetecilerle kahvaltıda buluşan Vali Dr. Ömer Toraman, yerel basının birçok zorlukla mücadele halinde olduğunu söyleyerek, “Tüm gazetecilerimizin çabalarını ve faaliyetlerini takdir ediyoruz. Kütahya’mız da kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz” dedi

Vali Dr. Ömer Toraman, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Kütahya Merkez ve ilçelerinde görev yapan gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Programa, Vali Dr. Ömer Toraman, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamiyet Özkalay ve gazeteciler katıldı. Toplantıya ilçemiz ve bölgemizi temsilen Gaziemet gazetesi sahibi Mehmet Akın, Yayın yönetmenimiz Ercan Kolku, gazetemiz yazar ve muhabirleri A.Kadir Ekmekçioğlu,Yunus Daşdemir katıldı.

‘ZOR VE MEŞAKKATLİ BİR MESLEK’

Gazeteciliğin zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu söyleyen Vali Dr. Ömer Toraman, “Özveriyle ve severek yapılması gereken bir meslek. Çünkü içinde o gazetecilik aşkı olmasa kolay kolay yürütülemeyecek bir meslek ve o yüzden gazetecileri ben mesleğini çok seven insanlar olarak değerlendiriyorum. Bu yönüyle çok idealist insanlar olarak görüyorum. Katlanılan zorluklarla mukayese edildiğinde bu işi bir gönül ve sevgi işi olarak değerlendiriyorum. Kütahya’mız da geniş bir kadroya sahibiz. Kütahya’mız bu manada oldukça şanslı bir il” dedi.

‘VATANDAŞIN HABER ALMA İHTİYACINI KARŞILIYORSUNUZ’

Gazetecilerin spordan ekonomiye, siyasetten kültür sanata kadar bir çok alanda vatandaşın haber alma ihtiyacını karşıladığını ifade eden Vali Toraman, “Bir kişi gazeteleri karıştırdığında pek çok konuyla ilgili gündemi öğrenebiliyor. İnsanlarımız şehirleriyle ilgili ne varsa haberdar olabiliyorlar. Bir masanın üzerinde bırakılan bir gazete bile o kişini o habere ulaşması için bir vesile oluyor. Dolayısıyla kamuoyu oluşturuyorsunuz. Konudan haberi olmayan insanlar bilgi sahibi olup birbirleriyle etkileşim haline giriyor. Gazeteler eliyle sevinçli veya üzüntülü bir haberi paylaşıp, bütün insanlar bu acıya veya sevince ortak olabilir” diye konuştu.

‘KÜTAHYA BASINI SORUMLULUĞUNUN FARKINDA’

Basın yayın faaliyetlerinin serbestiyetinin çok tarihi bir önem ifade ettiğine değinen Toraman, “Bu alan çok büyük mücadelelerin ardından bu noktaya gelmiş. Basın, hürriyetine çok titiz bir alan. Çünkü öyle olması gerekir. Dolayısıyla bu sektöre girenlere, çıkanlara, yazanlara bu çerçevede kıymet vermek lazım. Kütahya’da televizyon ve radyo ile özellikle gazete yayıncılığı açısından çok aktif bir sektörle karşı karşıyayız. Sorumluluğunun idrakinde olan bir sektör olarak gördüm. Kamu faaliyeti olduğu için sorumlulukları da yanında getiriyor. Sorumluluğunda farkında olan bir çalışan profiline sahipsiniz. Bu da memnuniyet verici” dedi.

‘PEK ÇOK ZORLUKLA MÜCADELE EDİYORSUNUZ’

Gazetecilik faaliyetini yürütmenin bazı açılardan giderek zorlaştığını hatırlatan Vali Toraman, “İnternet ve sosyal medya gibi yeni mecralara geçen veya geçmeye çalışan gazetelerimiz var. Bu dönüşümü zorluklarıyla ve imkanlarıyla birlikte hep beraber yaşayacağız. Devletimiz de bu serbestiyeti halel getirmeyecek şekilde bu sektörü desteklemeye gayret gösteriyor. Bir düzen, intizam ve adalet içinde destek veriyor. Çünkü yerel medya ulusal medya ile de mücadele halinde. Pek çok zorluğun içerisinde bir gayret gösteriyorsunuz. Nihayetinde bu iş ticari de bir iş. Bazen işi devam ettirmenin zorluğu da oluyor. Bunları geçici olarak kabul etmek lazım. Tüm gazetecilerimizin çabalarını ve faaliyetlerini takdir ediyoruz. İnşallah bu faaliyetleri yürütürken yine aynı samimiyeti ve iş birliğini bizim tarafımızdan da göreceğinizi ifade etmek istiyorum. Kütahya’mız da kamuoyunun doğru bilgilendirilerek aydınlatılması için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

‘SORUNLARI AŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ’

Vali Toraman’ın ardından bir konuşma yapan Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam da, “Bugün basın bayramı nedeniyle hep birlikte bir aradayız.  İçinde bulunduğumuz şartlar itibariyle basın bayramından bahsetmek zor. Bunun nedenlerinden biri yaşadığımız ekonomik sebepler. Ancak şunu vurgulamak gerekir ki tüm bu zor şartlara rağmen ilimizde görev yapan basın mensuplarımız görevlerini en iyi şekilde yerine getirmekte ve büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar. Burada ilçelerde görev yapan meslektaşlarıma ayrıca parantez açmak gerekiyor. Onlar bizim yaşadığımız sorunları daha fazla hissetmekte ve mücadele vermektedirler. Sayın valimizin de destekleri ile sorunlarımızı aşacağımıza inanıyor, bu günümüzde bizlerin yanında olduğunuz için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar