BU DEFA ANKARA BURAYA GELSİN!

Emet bor işletmesine alınacak 60 işçi için istimlak dışındaki başvuru listesi noter huzurund çekilen kur’a ile belirlendi.

BU DEFA ANKARA BURAYA GELSİN! Ekonomi

Emet bor işletmesine alınacak 60 işçi için istimlak dışındaki başvuru listesi noter huzurund çekilen kur’a ile belirlendi.Kurumun resmi sitesinde yayınlanan liste ile yaklaşık 400 başvurudan

               Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü (Bandırma/BALIKESİR), Emet Bor İşletme Müdürlüğü (Emet/KÜTAHYA), Kırka Bor İşletme Müdürlüğü (Seyitgazi/ESKİŞEHİR), Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü (Bigadiç/BALIKESİR) ve Kestelek Açık İşletme ve Konsantratör Birimi (M. Kemalpaşa/BURSA) Lise ve Dengi Okul mezunu sürekli işçi alımı için,Kur’alar çekildi.

               Türkiye İş Kurumunun ilgili İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri tarafından gönderilen nihai listelerde yer alan; 23 ayrı branştan toplam 4.425 "kuraya tabi ortaöğretim mezunu" kişi arasından, her branştan ayrı ayrı olmak üzere, işgücü talep sayımızın 4 katı kadar sözlü sınava alınacak asıl aday listelerinin oluşturulması için 22 Ocak 2019 Salı günü noter huzurunda kura çekilişi gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Emet’e alınacak 4 elektirikçi için 16;  15 metal işleri bölümü için 60,25 Kimyacı için 100 kişi kur’a ile belirlendi.   Kur’ada çıkan isimler istimlak sebebiyle  mülakata katılmaya hak kazanan yaklaşık 400 kişi ile işe girmek için ter dökecek. KPSS şartının kalkması ile istimlak sahiplerine direk mülakatlara katılma hakkı verildi.

Gerek noter kurası sonucunda sözlü sınava girmeye hak kazanan asıl adayların ve gerekse sözlü sınava katılacak “kura dışı adayların” isimleri ile sınav gün ve saatlerinin yer alacağı ilan daha sonra kurumca yayınlanacak.

EMET ÇPL’DE NEDEN METAL İŞLERİ BÖLÜMÜ YOK?

İşletme Kimyacı ve elektrikçi yanında Metal işleri bölümünede çok sayıda işçi alıyor.Ancak Emet’teki teknik okullarımızda bu bölüm olmadığı ve mezun bulunmadığı için işçi başvuruları ilçe dışından yapılıyor.  Sadece Kimya mezunlarını çoğaltmak kadar Metal işletmeleri gibi bölümlerde ilçede eğitime kazandırılmış olsaydı  çok daha fazla gencimiz iş için müracatta bulunabilecekti

              

                                             MÜLAKATLAR İÇİN YÜZLERCE GENÇ YİNE ANKARAYAMI GİDECEK?

 

               Eti maden işletmeleri yıl içinde çeşitli sayılarda işçi alımı yapıyor. Her işçi alımı içinse yüzlerce genç Ankara yollarına düşüyor. Genel güvenlik gerekçesi ile mülakatların Ankarada yapıldığı ifade edilirken bu durumdan mülakatlara katılacak 500 kadar gencimiz ve aileleri mağdur oluyor.

               İstimlak haklarının yanmaması için  başvuru yapan ve mülakatlara katılan gençler artık yeter diyor. Gençlerin talebi mülakatların Ankara’dan gelen heyetçe Emetbor işletmesinde yapılması… Mülakat sonuçlarının aynı anda yayınlanmadığı aylar sonrası yayınlandığı düşünülürse 500 kişinin Ankaraya gitmesi yerine kurum genel müdürlüğünden 5 Kişinin Emet’e gelmesinin daha mantıklı olduğu belirtiliyor.

               Defalarca Ankaraya mülakata gittiğini ifade eden mağdur gençlerimizden bazıları;”Emet emniyetsiz bir yermi? Tavşanlı başta olmak üzere bu türk kurumların sınavları o ilçe merkezlerinde yapılırken,Emet neden Ankaraya taşınıyor? Bu haksız ve mantıksız uygulama için siyasilerimiz,mülki amir ve yöneticilerimiz  haklarımızı aramıyorlarmı?” sorularını yöneltiyorlar.

               Ak parti yönetiminin gerek eski başkan Hüseyin Doğan,gerekse Süleyman Ciner  başkanlığında bu konuda Ankara genel müdürlük bazında çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Kamuoyu bu çalışmaların ardından Şubat ayı içerisinde yapılması beklenen mülakatların nerede yapılacağını, ve Emet’e mülakatların aldırılıp aldırılamayacağını merakla bekliyor. HABER SERVİSİ

              

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar