BOR İHRACATINDA TARİHİ REKOR

Dünya bor rezervinin yarısının Emet ve Hisarcıkta bulunduğu bor ihracatında rekor bölgemizi sevindirdi.

BOR İHRACATINDA TARİHİ REKOR Ekonomi

Geçen yıl 2,4 milyon ton bor ürünü ihracatıyla 1 milyar dolar ciro elde edildi.Dünya bor rezervinin yüzde ….  Emet ve Hisarcıkta bulunduğu bor ihracatında rekor bölgemizi sevindirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız yaptığı açıklamada, özellikle yurt içinde üretilen cevherin nihai ürüne dönüştürülmesine dönük çok ciddi teşvik mekanizmaları geliştirdiklerini söyledi.

"Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarihinde bir ilk yaşandı, ilk defa 1 milyar dolarlık ihracat rakamı seviyesi aşılarak 2018'de tarihi bir rekor kırıldı. Bu vesileyle de biz geçen yıla göre dünya pazarındaki yüzde 57'lik pazar payımızı yüzde 59'a çıkarmış olduk. Türkiye olarak hedefimiz yüzde 73 pazar payına ulaşmak." diyen Cansız, borun 250 farklı alanda uygulama bulan bir maden olduğuna dikkati çekti.

Başta ABD, Rusya ve Çin olmak üzere rakip ülkelerin de olduğunu dile getiren Cansız şunları kaydetti:

"Biz toplam borun yüzde 59'unu satıyorsak diğer yüzde 41'lik kısmı bu rakip ülkeler tarafından satılıyor. Dolayısıyla her ne kadar 'kızıl elma' bağlamında hedef olsa da yüzde 73, biz bu istikamette çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Bizim asıl bor ile ilgili önceliğimiz bora dayalı teknolojileri başta bor enstitümüz olmak üzere sektörle birlikte geliştirmek ve bu teknolojileri hızlı bir şekilde ülkemize, yurt dışından müzakerelerle uygun şartlarda transfer etmek olacak. 2019'u bu manada bor ile ilgili teknoloji bazlı ürünlerin geliştirilmesi yılı olarak görebiliriz, onlara odaklanacağız."

Bor ihracatında 1 milyar dolar hedefini koruyarak, bunun üstüne makul seviyelerde çıkmayı hedeflediklerine değinen Cansız, Türkiye'nin son dönemlerde yapılan düzenlemelerle özellikle paradigma değişiklikleriyle ciddi sıçrama potansiyeli oluşturduğunu bildirdi.

Hisarcık sahasında 30 milyon ton,Emet  Espey sahasında 262 milyon 737 bin 762 ton, İğdeköy, Doğanlar, Göktepe sahalarında ise 782 milyon 66 bin ton bor rezervi bulunyor. Yeni rezerv tespitleri ile bu rakam % 50’ye çıkıyor. Bir başka deyişle Emet 1 milyar 812 bin ton rezervi ile dünya bor rezervinin yarısına sahip. 

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar