EMET'TE YAYA ÖNCELİĞİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

İçişleri bakanlığınca tüm ülke genelinde aynı anda düzenlenen Yaya geçidi önceliği etkinliği Emet ilçesinde de gerçekleştirildi.

EMET'TE YAYA ÖNCELİĞİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ Güncel

Ülke genelinde İç işleri bakanlığınca hayata geçirilen “Trafikte yaya önceliğ” etkinliği Emet ilçemizdede gerçekleştirildi.

Çarşamba günü saat 12:00-13:30 saatleri arasında tüm il/ilçelerde eş zamanlı olarak, “ Trafikte Yaya Önceliği Bilincini ” oluşturmak üzere etkinlik düzenlendi.

        06 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında İlçemizde Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince Ashaboğlu Ortaokulu önünde ışıksız yaya geçidinde gerçekleştirilen '' Yaya Öncelikli Trafik '' etkinliğine Kaymakam Hasan ÇİÇEK koordinesinde, İlçe Emniyet Müdür V. Gökhan YILDIRIM, İlçe Jandarma Komutanı Mukadder DEMİR, kamu, kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

        Kaymakam Hasan ÇİÇEK, ilk uygulamayı, tekerlekli sandalyeye mahkum bir kardeşimizi yaya geçidinden geçirerek gerçekleştirdi.

        Daha sonra Kaymakam ÇİÇEK ve beraberindeki heyet ile birlikte çocukların ve yaşlıların yaya geçidinden geçirilmesi sağlandı.

        Araç sahipleriyle bir görüşme yapan Kaymakam Hasan ÇİÇEK, görüşmelerinde, “İçişleri Bakanlığımız tarafından, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla, 2019 yılı “ Yaya Öncelikli Trafik “ yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Bu nedenle İlçe Kaymakamı ve diğer sorumlular, ilgililer olarak sahaya indik ve denetlemede, uyarıda bulunuyoruz. Konu hakkında yasal düzenlemeye uymanız hususunda, hassas ve dikkatli olmanızı istiyorum. “ diyerek, bilgilendirme broşürü verdi.

        Daha sonra katılımcılara bir konuşma yapan ÇİÇEK “ Değerli mesai arkadaşlarım,  değerli basın mensupları, 2018 yılının Ekim ayında Karayolları Trafik Kanununa getirilen ek yasal bir düzenleme ile motorlu taşıt sürücülerinin yaya geçitlerine yaklaştıkları zaman veya herhangi bir görevlinin bulunmadığı, trafik işaret ışıklarının bulunmadığı herhangi bir kavşağa yaklaştıkları zaman, kavşak girişleri ve çıkışlarında yavaşlamaları, varsa geçen bir yayaya veya geçmek üzere olan bir yayaya geçiş üstünlüğü tanımaları yasal bir hükümle zorunla hale getirilmiştir. İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde Valilik ve Kaymakamlıklar olarak bizlerin sahaya inerek bu konuda toplumsal bir farkındalık oluşturmak üzere, bir çalışma yapması istenmiştir.

        Bizler de bugün sahaya indik. Okul geçitlerimiz ve yaya geçitlerimizde, kavşaklarımızda uygulamalar yaparak, motorlu taşıt sürücülerimizin bu yasal

düzenlemeyi bilip, bilmediklerini öğrenmek istedik ve aynı zamanda toplumsal farkındalık oluşturmak istedik.

        Yine bugün vesilesiyle okullarımızda, kamu kurum ve kuruluşlarımızda bugünün önemi ve trafikte yaya üstünlüğü olduğu konusunu verimli ve etkin bir şekilde işleyeceğiz.

        İçişleri Bakanlığımız 2019 yılını “ Yaya Öncelikli Trafik “ yılı ilan etmiştir.

        Daha önceki yıllarda, her yıl yaklaşık 1700 yayamızın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini, Emniyet Genel Müdürlüğümüzün dökümanları vesilesiyle öğrenmiş bulunuyoruz.

        Buradaki temel amacımız ülkemizde genel olarak trafik kazalarının azaltılması, ölümcül trafik kazalarının azaltılması ve minimize edilmesi ve trafik kazalarında hayatını kaybeden yayalarımızın sayısını minimum düzeye çekmek ve sıfırlamaktır.

        İçişleri bakanlığımız bugünün önemi ve konusuyla ilgili “ Öncelik Hayatındır, Öncelik Yayanındır “ sloganıyla sahaya inmemizi emretmiştir ve biz bugün toplumsal farkındalık oluşturmak, hem yayalarımıza, hem de sürücülerimize bu konunun altını çizmek istedik.

        Yaptığımız faaliyetlerin verimli ve etkin olduğunu Emniyet ve Jandarma güçlerimizin yapmış olduğu uygulamalarda yayalarımızın ve motorlu taşıt sürücülerimizin konuyla ilgili önemli ölçüde bilgi sahibi olduklarını öğrendik ve değerlendirdik.

        Dileğim odur ki, 2019 yılında trafik kazalarının azalması ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının makul ve kabul edilebilir bir seviyede hatta sıfıra yaklaşmasını sağlamaktır. Temel hedefimiz budur.

        Umarım 2019 yılının, kendi adına yaraşır, yani “Öncelik Hayatındır, Öncelik Yayanındır “ ve trafikte yaya geçişi üstünlüğüne uygun bir yıl olmasını temenni ettiğimi, hepinizin huzurunda ifade etmek isterim

        Bu etkinlikte emeği geçenlere ve katılımda bulunduğunuz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. “ Dedi.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Cemalettin özata @Yaya üstünlüğü

07 Şubat 2019 11:50

Emette yayaların gideceği yaya kaldırımı yokki.Dükkanlar yayaların geçeceği kaldırımları işgal etmiş.Yayalar mecburen araba yolundan gidiyor.Uygulamalı çözüm bulunacaksa ,Önce yaya kaldırımların boşaltılıp insanlara tahsis edilmesi lazım. Bazı zaman ne araba ne insan geçecek yol bulamıyor.Yetkililerin bilgisine sunulur.