EMET'TE SERACILIK KURSUNA İLGİ ARTIYOR

Seracılara 7 yıl vadeli kredi açıklaması Emet'te açılan seracılık kursuna ilgiyi artırdı.

EMET'TE SERACILIK KURSUNA İLGİ ARTIYOR Ekonomi

Türkiye Bankalar birliği  ve Ziraat bankası genel müdürü Hüseyin Aydın’ın seracılara 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli kredisi verileceği haberlerinin ardından   Emet’te açılan seracılık kursuna ilgi arttı.

                Emet Ziraat odası ile Emet Halk eğitim müdürlüğü arasında yapılan protokolle  açılan Seracılık kursu 168 saat sürecek.Akşamları haftada 2saat olacak  kursta eğitimi ilçemiz ziraat  mühendisi Yıldırım Korkmaz verecek.

                Emet halk eğitim müdürü Süleyman Avcı  açılan kurs ile ilgili verdiği bilgilerde şunları söyledi;"Emet Ziraat odamız ile işbirliğin giderek ilçemizde seracılık kursu açıyoruz. Kurs kapsamında Mevcut seralara gezi düzenleyip uygulamalar yerinde görülecek. Kursiyerlere Tarımsal ekoloji, arazide üretime hazırlık, örtü altı sistemleri, sera tesisi, sera içi yetiştiricilik sistemleri ve topraksız tarım konularında eğitimler verilecek.15 Şubata kadar kayıtların devam edeceği kurs için talep fazlası halinde 2. Bir kurs açılabilecek."

                Seracılık projelerinin yüzde 75'i kadar yatırım kredisi verilecek. Krediler 7 yıl vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, faiz oranı ise yüzde 8.25 olacak.

Seracılık sektörüne ilişkin paket kapsamında bütün amacın kapasiteyi ve verimliliği artırmak olduğunu söyleyen Ziraat bankası genel müdürü Hüseyin  Aydın, "Seracılık paketi kapsamında verilen kredilerde 2 yıla kadar ödemesiz, 7 yıla kadar vade vereceğiz. Seracılıkta projenin yüzde 75'i kadar yatırım kredisi vereceğiz. Kredi paketi faizi yüzde 8.25 olacak" dedi.

Aydın, "Sera 100 birimlik bir yatırımsa 75 birimini biz yatırım kredisi olarak vereceğiz. Yatırımı bitirdik, bir de işletme kredisi vereceğiz. Bunu da 14 ay vadede vereceğiz. 10 milyon liraya kadar olan yatırımlarda Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın desteği var" açıklamasında bulundu.

Aydın, kredi paketinin uygulamaya alındığını söyledi.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar