EMKO'LU ÇİNİ USTALARI EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYOR

Emet belediyesi öncülüğünde faaliyetlerini sürdüren Emko'da çini üretici bayanların ürünleri satılırken,ücretleri üretcilere dağıtıldı.

EMKO'LU ÇİNİ USTALARI EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYOR Ekonomi

Emet belediyesi tarafından kurulan Emet Kadın girşimciler kooperatifi (Emko) bünyesinde çini üreten kadınlar emeklerinin karşılığını  almaya başladı.

                Emko aracılığıyla firmalara çeşitli çini tabak, süs eşyası, vazo vb. ürünler üreten kadınlar, bugün ürünlerini teslim ederek paralarını aldı.

                Emet belediyesince kendilerine tahsis edilen çok amaçlı salonda üretim yapan bayanlara 10 bin tl’nin üzerinde satış yaptılar.Belediye başkanı Mustafa Koca’nın da bulunduğu  ürün teslimlerinde  yaptıkları parça başı ürünlerin ödemelerini alan bayanlar,emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadılar.

                Emet belediye başkanı Mustafa Koca  belediye önderliğinde kurulan başta atölye, fırın olmak üzere her türlü desteğin verildiği Emko vasıtası ile üretici bayanların emeklerinin karşılığını aldığını görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederek;

                “Bugün diktiğimiz ağaçların meyvasını görmek bizleri   mutlu etti.  Emet ilçemizde hanımlarımızın üretimine destek olma maceramız 9 yıl önce “ Ya tutarsa pazarı” ile başladı. Açılan kurslara destek verme,son 3 yılda kooperatifleşmeyi sağlama ile devam etti.Bugün 300 den fazla bayan üreticimizin kooperatifimi vasıtası ile  ev ekonomilerine katkı sağlıyoruz. Bugünde çini üreticisi bayanlarımız kooperatifimiz vasıtası ile anlaştığımız firmaya ürünlerini teslim ederek emeklerinin karşılığını alıyorlar. Allah bereketini artırsın.  Belediye olarak çini üretiminin artması ve daha fazla bayan vatandaşımızın  ev ekonomilerine bu alanda katkı sağlamaları  için mahallelermizde  çinicilik kursları açılmasına önderlik ediyoruz. Belediyemize bu konuda hanımlarımızdan çok fazla talep var Bizlerde gereğini yapıyoruz. Emeklerinin karşılık bulduğunu gören hanımlarımız daha çok üretmeye başlarken,  kurs görerek  bu işten ekmek kazanmak isteyen bayanlarımızın  çoğalması, destek projemizin toplumumuzca benimsendiğini göstermektedir.”dedi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar