ÖZEN;” TÜRKİYEDE BİR İLKİ EMET BELEDİYESİYLE YAŞADIK”

Hakiş Ege bölge başkanı AHmet Özen Emet belediyesinin şirket işçileri il yaptığı sözleşmenin Türkiye'de örnek oalcağını ifade etti.

ÖZEN;” TÜRKİYEDE BİR İLKİ EMET BELEDİYESİYLE YAŞADIK” Ekonomi

Hizmet İş sendikası Ege bölge başkanı Ahmet Özen taşerondan yeni kadroya geçen şirket işçilerine hükümetin verdiği yüzde 4 zam’ın ardından Emet belediyesinin ilk 6 ay için yüzde 20, 2. Altı ay içinse yüzde 10 zam vererek  Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini ifade etti.

Emet belediyesi bünyesinde çalışan 70 şirket işçisine Afyon,Kütahya,Eskişehir,Bilecik il,ilçe ve beldelerinde taşeron işçiye  ilk sendika hakkı veren belediyelerden olan Emet belediyesinin  şirket işlerine verdiği son zammın ise Türkiye’de tüm belediyelere örnek olacağını, kadrolu ve taşeron işçiler arasındaki fiyat farklarının bu uygulama ile sona ereceğini söyledi.

Sendika tarafından Emet belediyesi bünyesinde çalışan  kadrolu işçi, şirket işçileri, memur tüm personeli Emet termal resortta verilen yemekte bir araya getiren başkan Özen, belediye başkanı Mustafa Koca’ya teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi;

“ Hizmet iş sendikası bölge temsilciliği görevini üstlendiğimde sendikamıza geçen ilk belediyemiz olan Emet belediyesi işçi sözleşmelerinde hiç sorun yaşamadığımız nadir belediyelerimizden birisidir. Sayın başkanımızla 2010 yılından beri  birlikte çalışıyoruz. Kadrolu işçilerimize kömür yardımı yapılırken, hiçbir belediyenin almadığı riski alarak, kadrolu işçileri üzerinden şirket işçilerine kışlık yakacak yardımı yapan Emet belediyesidir.  Taşeronların  sendikalaşmasında  teklifimizi ikiletmeden aynı  gün sendikalı yapan ilk belediyemiz yine Emet belediyesidir. Hemen ertesi günü 2. Taşerona sendika hakkı veren belediyemiz Tavşanlı belediyesidir. İşçi dostu 2 Mustafa başkanla  işçilerimizi hızla haklarına kavuşturmayı başardık.  Diğer belediyeleri işçi sözleşmeleri yaparken sıkıştırdığımız 3 belediyemiz var. Emet,Tavşanlı ve Gediz. Bakın Emet’te işçiye bu verildi diye söylüyoruz. Bugünde yine Emet belediyemizin ve başkanımızın 2 aylık çalışmalar ile işçilerimizi lehine buldukları çözümlerle  örnek sözleşmeye imza atacağız. Tavşanlı ve Gedize göre mali imkanları daha kısıtlı olan Emet belediyemiz bu sözleşme ile yine bölgemizi bırakın ülkemizdeki tüm belediyelere  örnek olacak,yol açacak bir sözleşme ile şirket işçilerimize muazzam zam vermektedir.Marifet iltifata tabidir. İşçiler için her türlü fedakarlığı yapan Emet belediyesi ve belediye başkanımız Mustafa Koca’ya işçilerimizi adına teşekkür ediyorum”dedi.

                Başkan Özen yeni anlaşma ile Emet belediyesi şirket işçilerinin hükümetin verdiği asgari ücret artı yüzde 4 yanında, ilk 6 ay için yüzde 20, 2. Altı ay içinse yüzde 10 zam verildiğini belirtti. Özen ayrıca 10+10  olmak üzere 20 gün ikramiye ve 150 + 150 olmak üzere bayram ikramiyelerinin de sözleşmede yer aldığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar