MİLLETVEKİLİ ERBAŞ; ARAZİSİ İSTİMLAK EDİLEN HER EVDEN İŞÇİ ALINMALI

Mecliste konuşan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş arazileir amdne sahasında kalan ailelerden bir veya 2 işçi alınması gerektiğini söyledi.

MİLLETVEKİLİ ERBAŞ; ARAZİSİ İSTİMLAK  EDİLEN HER EVDEN İŞÇİ ALINMALI Siyaset

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş TBMM’de yaptığı konuşmada, maden sahaları içinde kalan  arazi sahibi köylü vatandaşların mağduriyetlerini dile getirerek;”Arazileri istimlak edilen  edilen ailelerin her birinden bir veya 2 işçi maden de işe alınmalı,şartlar düzenlenmelidir” dedi.

                               TBMM ‘de Maden kanununda değişiklik yapılması ile ilgili kanun değişikliği yapılması  ile görüşmelerde Madende işe girmek için enaz lise mezunu şartı aranmasını eleştiren Erbaş köylerde lise mezunu sayılarının yok denecek kadar az olduğunu beyanla şunları söyledi;

                “Arazileri istimlak edilerek amden sahası yapılan ailelerimiz mağdur durumdadır. Köylerinde arazileri istimlak edilen vatandaşlarımız tarım ve hayvancılık yaparak geçilerini sağlayamamamktadır.Bu imkanı ellerlinden alıyoruz.  İstimlaktan maden sahsında işe alım içinse lise mezunu şartı arıyoruz.Köylerimizde lise mezunu yok denecek kadar azdır.Arazisi istimlak edilen vatandaşların ailelerindne hç olmazsa bir veya iki kişinin  o maden ahasında işe alınmasını zorunlu kılack  bir düzenleme yapalım.Mevcut mevzuatın  düzenlenmesi gerekir.Enerji bakanlığımızın  mevcut mevzuatta çok basit düzenleme ile bu sorunu çözebileceğine inanıyoruz.

                Emet ilçesinde Çalcağıl köyü istimlaklar nedeniyle boşaltılırken, birçok köylü vatandaşımız yıllar içinde ilçeden göç etmişti.İstimlak nedeniyle  asıl arazileri istimlak edilen köylü vatandaşlarımızın çok az bir kısım Emetborda işe girebilmişti.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar