KARAYOLLARINDA ASGARİ ÜCRET 2000’TL’NİN ALTINDA MI?

Karayolları 148. şube şefliğine bağlı 73 işçiye maaş şoku...

KARAYOLLARINDA ASGARİ ÜCRET 2000’TL’NİN ALTINDA MI? Ekonomi

Karayolları 14. Bölge müdürlüğüne bağlı 148. Şube şefliği bünyesinde, şirket te çalışan 73 işçi Ocak maaşlarını  gecikmeli olarak dün almaya başlarken, işçiler hesaplarına geçen paraları görünce şok geçirdiler.

                 2019 itibarı ile asgari ücret 2.019 Tl olurken, TİS  sözleşmesi ile verilen yüzde 4 zam ile enaz 2.100 Tl almayı bekleyen işçiler asgari ücretin bile altında maaş  alınca şaşırdılar. Şirket tarafından banka hesaplarına havale edilen maaşlarda  bazı  işçilerin 1.950, bazılarının ise 1.870 kusurlarda maaş alması üzerine bordrolarını talep eden işçilere bordroda  verilmiyor.

                Emette ihaleyi alan  şirkette  çalışan İşçiler gelen zamlara rağmen Aralık ayından daha az  maaş aldıklarını ve şaşkın olduklarını ifade ederken, kendilerine açıklama yapacak şirket yetkilisi bulamamaktan yakınıyorlar. Maaşları  sürekli düzensiz ve gecikmeli yatan işçiler  kredi kartlarını, faturalarını düzenli ödeyemediklerini, her ay ne zaman ne kadar maaş alacaklarını bilemediklerini ifade ediyorlar.

                Karayolları işçileri maaşlarının kanunların öngördüğü şekilde ve düzenli yatması,eksik yatan maaş farklarının ödenmesi için yetkililerden  kendilerine sahip çıkılmasını istiyor.Gazetemiz haber servisince işçilerimizi aydınlatmak adına  bilgi almak için görüşmek istediğimiz  şirket yetkililerinin internette yer alan şirket telefonlarına ulaşamadık.Firma yetkilleri  neden  ücretlerin eksik yatırıldığına dair gazetemize bilgilendirme yaparlarsa, yine sitemizden siz okurlarımıza ve işçilerimize gerekli bilgilendirmeleri yapacağız.

PEKİ, KANUN NE DİYOR? ASGARİ ÜCRETTEN AŞAĞI YATABİLİRMİ?

                Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü bir kamu kurumuna gönderdiği yazıda, kadroya geçen taşeron personelden günlük çıplak brüt ücretleri 85,28 TL'nin altında kalan işçilerin ücretlerinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesini,TİS  yüzde 4 zammınında , bu miktarın üzerine uygulanmasını istedi.Ancak bu yazılara rağmen bazı şirketlerde asgari ücret altında maaş dağıtıldığı gözlemlenirken bu durumun kanunlara aykırı olduğu ifade edildi.

            Bakanlıkça  asgari ücret altında maaş ödenmesinin mümkün olmadığı belirtilirken,Yargıtay hukuk genel kurulu kararları  ( 31.5.2006 tarih/ 307-337 sayılı kararla r)emsal gösterildi.Asgari ücret yönetmeliğinin 12. Maddesinde işçilere asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ücretin altında bir ücretin sözleşmede kesinlikle yer alamayacağı belirtiliyor.Toplu iş sözlşemesinde de  01.01.2019 tarhinden itibaren yüzde 4 zam yapıldığından  günlük çıplak ücretlerinin 85.28 Tl altında olamayacağı belirtiliyor

İş  Kanununun 102.nci maddesine göre ise işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanıyor. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası kesiliyor.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar