KARAYOLLARI İŞÇİLERİNİN EKSİK MAAŞ SEBEBİ BELLİ OLDU

Firma yetkilileri 73 karayolları işçilerinin maaşlarının tam yatttığnı kesintilerin BES kesintilerinden kaynaklandığını açıkladı.

KARAYOLLARI İŞÇİLERİNİN EKSİK MAAŞ SEBEBİ BELLİ OLDU Güncel

Emet ilçesi Karayolları  yol bakım şirketinde  çalışan 73 işçi Ocak maaşlarının asgari ücret artı hükümetin verdiği yüzde 4 rakamlarının altında verildiğini sizlere duyurmuştuk.

Şirket yetkilileri gazetemize yaptıkları açıklamada ücretlerin   kanunda öngörülen  rakamlarda ve tam yatırıldığını, işçi maaşlarındaki kesintilerin BES’ten kaynaklandığını açıkladılar.

Karayolları 14. Bölge müdürlüğüne bağlı 148. Şube şefliği bünyesinde, yol bakım vb hizmetleri işini alan Prokadraj-Nehirsu firma ortaklığı yetkilileri, gazetemizde yayınlanan haber üzerine bir bilgilendirme açıklaması yaptılar. Yetkililer, kanunda öngörüldüğü şekilde 2019 Tl olan asgari cüret artı yüzde 4 hükümet zamı ile birlikte 2100 Tl maaşların  işçi hesaplarına geçtiğini, maaş kesintilerinin Bireysel emeklilik farklarından kaynaklandığını ifade ettiler.  İşçilere  kesinti nedenlerinin iletildiğini ifade ettiler.

İşçi ücretlerinin zamanında yatırılmasına dikkat edildiğini belirten firma yetkilileri, hak edişlerde gecikme olduğu dönemlerde de sıkıntılar yaşanmasına rağmen işçi ücretlerinin şirketçe ödenmesine öncelik verildiğini ifade ettiler.

İşçiler enaz 2100 tl maaş beklerken, 1980 tl ,1890 tl  vb rakamlarda maaş almışlardı.

Bireysel emeklilik BES kesintilri Prime esas kazancın yüzde 3'ü kadar kesinti bireysel emeklilik sistemine dahil ediliyor. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1'e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili.Bes kesintileri  en düşük k 53 lira, en yüksek 340 lira arasında gelire göre yapılıyor.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar