EMET SERACILIK KURSU YOĞUN BİR KATILIMLA AÇILDI

Emet ilçesi Halk eğitim müdürlüğü ve Emet İlçe Ziraat odası işbirliği ile açılan Seracılık kursu yoğun bir katılım ile başladı.

EMET SERACILIK KURSU YOĞUN BİR KATILIMLA AÇILDI Ekonomi

Emet ilçesi  Halk eğitim müdürlüğü ve Emet İlçe Ziraat odası işbirliği ile açılan Seracılık kursu yoğun bir katılım ile başladı.

                Emet halk eğitim merkez müdürlüğü bünyesinde açılan ve  Cuma gününe kadar kayıtların devam ettiği kursa şuana kadar 202 kursiyerin müracat ettiği öğrenildi. Özellikle Ziraat bankası aracılığı ile Sera  üreticilerine uygun faiz ve ödeme koşulları ile kredi desteği sağlanacağının açıklanmasının ardından kursa ilgi büyüdü.

                Emet halk eğitim merkez müdürlüğünde başlayan kursun açılış programına Emet kaymakamı Hasan Çiçek,Emet gıda tarım ve hayvancılık müdürü Ahmet Mülayim, Emet tarım kredi koop. Müdürü Aytaç Altay,Emet Ziraat odası başkanı Sami Yüksel, Emet Ziraat bankası Müdür vekili Aydın Zengin, Emet halk eğitim müdürü Süleyman Avcı ve kursiyerler katıldı.

                Kurs öncesi katılımcılar açılan kursun içeriği, ilçe tarım  müdürlüğü, kooperatif ve odaca verilecek destekler, Ziraat bankasından proje kullanım şartları ve  kredi kullanım kapsamı gibi konularda geniş bir bilgilendirme yapıldı.

                Emet ilçesinde geçen yıl 24 Şubat’ta göreve başladığını ve  ilçeye gelişinin yıldönümünde geniş bir katılımla açılan seracılık kursunda vatandaşlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Emet Kaymakamı Hasan Çiçek şunları söyledi;

                “Emet ilçemiz gerçekten ciddi bir potansiyeli olan bir ilçemiz.Özellikle doğal kaynaklar konusunda kabul edilir bir güce sahip.Emet ilçemizde mevcut sıcak su kaynakları, orman zenginliği,doğal güzellikleri ve termal turizminin sürekli  geliştirilerek ekonomik döngüye dönüştürülmesi en çok konuşulan konuların başında geliyor. Bizlerde kaymakamlık olarak her platforma ilettiğimiz üzere, ben üretmek, çalışmak istiyorum diyen vatandaşlara her zaman kapımız açık.İmkanlarımız dahilinde gerçekleştirilebilir projelere her zaman destek vermeye hazırız. Arkadaşlarımız size  seracılık ve sağlanan destek ve krediler hakkında bilgileri aktaracaklar. Burada alacağınız eğitim sizler için güçtür.Yapılan işi sahada görmek ise  bir başka güçtür. Kurs süresince uygulamalı eğitim sera gezilerine gerekli desteği vereceğiz. Bugün kurslarımıza gösterdiğinizi ilginin devam etmesini ve kurslar tamamlandıktan sonra  seracılık alanında ciddi yatırımlar ve girişimlerde bulunduğunuzu görmek en büyük temennimiz.”dedi.

Kaymakam Çiçek,   ilçenin mevcut potansiyeli ve termal kaynaklarının seracılıkta sebze ve meyva üretimine olanak tanıdığı gibi konular kursiyerlere lojistik destek sağlanması için ilgili müdürlüklere talimat verirken, kursiyerlerin sorularınıda cevapladı.

                 Mevcut termal kaynaklarının sıcaklığının artırılmasında gelinen teknoloji,seralarda güneş enerji panellerinden faydalanma, sera bölgesi oluşturulması,kooperatifleşme, TKDK, kosgeb destekleri,  gübre, zirai ilaç desteği gibi konularda görüş ve düşünceler aktarılırken, toplantı Kaymakam Çiçek’in kursiyerlere başarılar dilemesi ile sona erdi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar