EMET GÖLETİNDE ŞİMDİ SIRA TEMİZ SU ARITMA TESİSİNDE

Emet ilçemizi sağlıklı dağ suyuna kavuşturacak olan Emet göleti projesinde temizsu arıtma tesisi projesi yapımı için İller bankası ve DSİ yetkilileri ilçemize geldi.

EMET GÖLETİNDE ŞİMDİ SIRA TEMİZ SU ARITMA TESİSİNDE Güncel

Emet ilçemizi sağlıklı dağ suyuna kavuşturacak olan Emet göleti projesinde temizsu arıtma tesisi projesi yapımı için İller bankası ve DSİ yetkilileri ilçemize geldi.

                Belediye tarafından plan ve projeleri tamamlanarak hazır bekleyen içme suyu,kanaliziasyon,yağmur suyu kanalları,atık su arıtma tesisleri yanında Emet göletinin temiz arıtma tesisi ve ilçeye nakli işlemleride tamamlanarak tamamı yapım ihalesine çıkacak.

                Çalışmalar hakkında bilgi veren Emet belediye başkanı Mustafa Koca 2013 yılında  kaynak rezervi tespiti ile çıkılan yolda bugün Emet göletinin tamamlandığını, taban temizliğinin yapımına müteakip konulacak vanalar ile su tutma işlemlerine başlayacağını beyanla şunları söyledi;

                “ 2013 yılında ilçemizi sağlıklı su kaynağına ulaştırmak için çıkılan yolda, bugün temiz su arıtma tesisi proje hazırlama aşamasına geldik.  Göletimiz hizmete geçerken, şehre ulaşımında tüm alt yapımız modernize edilmiş olacak.  Daha önce atık su arırtma tesisimizin her şeyi tamamlanmıştı. Alt yapıda yağmur kanalları, kanalizasyon ve içme suyu şebekesi plan ve projelerimizde  adım adım tamamlandı.Emet göletimizde ise firmamız işin sonuna geldi. Taban temizlemelerinin ardından su tutumaya başlayacak. Bu arada temiz su arıtma tesisi yapımı için önümüzdeki hafta su analiz yapımları gerçekleştirilecek. Suda bulunan maddelere göre arıtma tesisi projeside tamamlanacak.  Yani yapılacka tke ihale ile hem arıtma tesisleri hem şehre ulaşımı, hemde komple değişen alt yapımız, yeni yapılacak su depolarımız ile  birlikte ihale edilecek. İller bankasından gelen heyetimiz, ve DSİ yetkililerimizle sürekli  temas halindeyi. Analiz ve temizsu arıtma tesisi yer tahsisi işlemlerini bu ay içinde tamamlayarak tüm işleri 6 ve 7. Aylarda ihaleye çıkarmaya hazır hale getiriyoruz. “dedi.

Göletin maliyetinin 8 milyon tl, arıtma tesisinin 5 milyon tl, alt yapı ve isale hatlarının tamamının 60 milyon tl olduğunu belirten başkan Koca;” Su analizleri,proje maliyetleri derken yaklaşık 100 bin tl’Ye hem modern bir alt yapıya hemde evlerimizde sağlıklı su akmasına inşallah adım adım yaklaşıyoruz. Bu maliyetin yarısı iller bankamızca hibe olurken kalan kısmı 30 yıl içerisinde belediyemizce ödenecek. “dedi.

Emet barajı ile 1.700.000 m3 su biriktirilecek ve 1030 dekar tarım arazisi sulanacak. Ayrıca barajın günlük kapasitesi 15.000M3 içme suyu arıtma tesisi ve 13 km Emet’e nakli iller bankası tarafından yapılacak. Emet barajı ile Emet ilçe merkezi,Yenice,Umutlu,Yağcık,İğdeköy ve Kırgıl köylerine yıllık 2.25 milyon m3 içme suyu sağlanacak..

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar