EMKO’NUN KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE 600 DEN FAZLA BAYAN BİR ARADAYDI

Kütahya’nın ilk kadın girişimciler kooperatifi, EMKO’nun resmi kuruluşunun 2. Yıldönümünü düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

EMKO’NUN KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE 600 DEN FAZLA BAYAN BİR ARADAYDI Güncel

Emet belediyesi öncülüğünde kurulan,Kütahya’nın ilk kadın girişimciler kooperatifi, EMKO’nun resmi kuruluşunun 2. Yıldönümünü düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.Yerel sanatçımız Muammer Akyol  konseri ile kuruluşlarını kutlayan kooperatif üyesi kadınlar, yıldönümü pastalarını birlikte kestiler.

Emet Kadın girişimciler kooperatifi’nin gecesine Emet belediye başkanı Mustafa Koca,Kütahyada yeni kurulun “Kütahyada üretken eller koop” başkanı Aylin Girgin Oğuz, ve kooperatif üyesi bayanlar katıldı.

                Emet termal resort mavi bahçe  restorantta akşam yemeğinde buluşan kadınlar daha sonra Emeti hatun salonunda kendileri için hazırlanan etkinliğe katıldılar.

                30 kadın girişimci ile başlanarak 600 kadın girişimciye ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten belediye başkanı Mustafa Koca;” Göreve geldiğimizde söylediğimiz bir sözümüz vardı. Yapılan hizmetlerde aksaklık ve gecikmeler olabilir. Daha fazla çalışır düzeltiriz. Ama bizler görevde olduğumuz sürece hiçbir zaman gönül kırmayacağız.”dedi

 Başkan Koca;”Çocuklarımızın,gençlerimizin,kadınlarımızın,yaşlılarımızın,ihtiyaç sahiplerimizin  daima Emet belediyesi olarak yanlarında olacağız.10 yıldırda Allahın izniyle bu sözümüzü tuttuk.Sosyal projelerimlze çocuklarımızın ilk dünyaya geldikleri andan itibaren , hayatlarının heranında yanlarında olduk.Hakımızın düğünlerinde cenazelerinde yanlarında olduk.Sizlerle beraber 30 kişiyle başladığımız yolda bu yolda bugün yüzlerce kadınlarımızın, Emko ile ürettiklerini,ev ekonomilerine katkı sağladıklarını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.Kadınlarımızın evlerinde  çalışıp üreterek, aile ekonomilerine katkı sağlamaları için ileçde her eve enaz 500 tl ek girmesi gerektiği düşüncesi ile kooperatfimizi kurduk ve tüm imkanlarımızı seferber ettik. Geçen ay çini üreten kadınlarımız 500 ila 700 ‘er tl ürünlerini satarak evlerine destek oldular.Bu sayının daha da artması için sizlere destek vermeye devam edeceğiz. Hedefimiz Emet ilçemizde her üç evden enaz birinde çini üretimi,tekstil üretimi ile kadınlarımız ekonomiye katkı sağlar durumda olsun.Bu konuda desteklerimizi artırarka vermeye kararlıyız”dedi.

Başkan Koca görev döneminde yapıaln çalışmaları kısaca özetlediği konuşmasında özellikle kadınların daha çok sıkıntısını yaşadığı su kesintileri konusuna da değindi. Koca, 3 yıldır kanunların öngördüğü süre ve çalışmalar kapsamında tüm alt yapı plan ve projelerinin ihaleye çıkarılmaya hazır hale geidiğini beyanla;”70 yıllık Emet alt yapısı artık tükenmiştir. Yeni modern bir alt yapı için gerkeli çalışmalarımızın adım adım gerçekleştirildi. Emetimizin alt ypaı çalışmalrı tamamlandığında artık bir su arızası olduğunda belediyede bilgisayar başında bunu  görecebileceğiz.O mevkide su kesintisi ile kısa sürede soruna müdahele edilebilecek.Kadınlarımız su sorunu kalmadığı gibi çocukları için temiz ve sğalıklı dağ suyunu evlerinde çeşmelerine akıtabilecekler. Bunları yaparken, vatandalarımızın hayır duaları ile kaynaklarımıza buluyoruz. Tamamladığımız güneş enerji üretimi ile  ayda 150 ila 200, yılda ise yaklaşık 2 milyon tl belediyemize gelir elde ederek, daha modern ve daha rahat bir yaşamınız için bu çalışmalarımıza aktaracağız “dedi.

Emete hizmet  sevdasında yola çıkan tüm belediye başkan adaylarına teşekkür eden başkan Koca;” Memlekete hizmet için yola çıkan tüm adaylarımızın hepsinden Allah razı olsun. Bizler asla kin ve nefret tohumları atmayacağız. Güzel düşünüp,güzel şeyler söyleyip,güzel işler yapacağız.Hakkımızda hayırlısı olsun “dedi.

Emko yöneticilerinin destekleri için başkan Koca’ya çiçek takdim ettiği gecede Kütahyada üretken eller koop. Başkanı Aylin Girgin Oğuzda bir konuşma yaptı.

Oğuz, kooperatif olarak yeni yapılanma içerisinde olduklarını ve tüm bu çalışmaları kendi imkanları ve üretimleri ile yaptıklarını ifade ederek bu konuda belediye desteğini alan Emet kadın koop. Şanslı odluğunu ifade etti. Oğuz, Emet kooperatifi ile işbirliği içerisinde Kütahya geneli kadın girişimci sayısını artırarak, ev ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Programın tamamlanmasının ardından kooperatif üyesi kadınlar, yerel sanatçı Muammer Akyol’un sahne aldığı gecede yıldönümlerini eğlenerek kutladılar.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar