ÇALCAĞIL'IN SON MUHTARI ÖZATA'NIN YETKİLİLERDEN TALEBİ VAR

Emet Çalcağıl köyünün son muhtarı Ahmet Özata köylerinin isminin yaşatılmasını istedi.

ÇALCAĞIL'IN SON MUHTARI ÖZATA'NIN YETKİLİLERDEN TALEBİ VAR Güncel

Emet ilçesine bağlı Çalcağıl köyü Etimaden işletmelerinin istimlak alanında kalması ve köyün tamamının istimlakı nedeniyle boşaltılmıştı. Emet ilçesine mahalle olarak bağlanması kararı alınan Çalcağılda 31 Mart seçimlerinde muhtar seçimi yapılmadı.

                Çalcağıl köyünün son muhtarı olarak tarihe geçen Çalcağıl Muhtarı Ahmet Özata köylerinin isimlerinin  Emet ilçesinde yaşatılması adına, mahalle veya sokak isimi olarak tescillenmesini beklediklerini beyanla şunları söyledi;

                “Çalcağıl köyümüz kuruluşu itibarı ile Cumhuriyetimiz kadar köklü bir yerleşim yeriydi. Kurtuluş savaşımızda ve ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda da önemli görevler üstlenmiş, şehitler vermiş bir köyümüzdür. Köyümüzün maden sahasında kalması nedeniyle sıkça evlerimizde hasarlar oluşuyordu. Tamamen istimlak edilen  köyümüzün taşınması gündmedeyken, Emet ilçemize mahalle olarak bağlanmıştı.4. Toki konutlarında Çalcğıl köylülerimize öncelik tanınsada, bir çok köylümüz geçen yıllar içinde memleketten ayrılmıştı. Bizler Çalcağıl köyümüzün adının Emet ilçemizde bir mahalle veya sokakta yaşatılmasını istiyoruz. Bu seçimlerdede tüzle kişiliği artık kalmayan köyümüz ve Çalcağıl mahallemizde seçim olmadı. Son muhtar olmakta bize nasip oldu. Bizim köylülerimiz adına yetkililerden taleimiz Çalcağıl ismimizi Emet’te yaşatmalarıdır.”dedi.

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar