KAYMAKAMDAN ROBOTİK VE KODLAMA EĞİTİMİNE YAKIN TAKİP

Emet ilçe kaymakamı Hasan ÇİÇEK, öğrencilerin kod okuryazarlığı bilinçlerinin gelişimi için robotik ve kodlama eğitim sistemini yakından takip ediyor.

KAYMAKAMDAN ROBOTİK VE KODLAMA EĞİTİMİNE YAKIN TAKİP Eğitim

Emet ile kaymakamı Hasan ÇİÇEK, öğrencilerin kod okuryazarlığı bilinçlerinin gelişimi için robotik ve kodlama eğitim sistemini yakından takip ediyor.

Kaymakam Çiçek,İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cöre, Kaymakamlık Proje Koordinasyon Birimi Başkanı Umut Işık, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Kemal Soygür ve Bilgisayar Öğretmeni Taner Aksoy ile birlikte, bir dizi okul ziyaretinde bulundu.

        Kaymakam Çiçek, “ Göreve başladığımız ilk günden beri ilçemiz okullarında eğitim gören öğrencilerimizin algoritmik düşüncelerini, becerilerini geliştirmek, sebep-sonuç ilişkisi kurma ve takım halinde çalışma yeteneklerini arttırarak, girişimcilik becerilerini geliştirmek ve kod okuryazarlığı bilincinin yayılmasını sağlamak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.” Dedi.

        Bu çalışmaların birer ürünü olan Emet Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Emet Anadolu İmam Hatip Lisesi, Emet Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Gazi Emet Anadolu Lisesinde kurulmuş olan atölyeleri yerinde inceleyen Çiçek, okul müdürleri ve öğretmenlerden bilgiler aldı.

        Kaymakam Çiçek, okul idaresi, öğretmenler ve öğrencilere yönelik yapmış olduğu konuşmalarında, “ 4 Lisemizde kurduğumuz bu atölyelerde öğrencilerimiz robotik ve kodlama eğitimi görecektir. İlçemizdeki Liselerimizin tamamı robotik ve kodlama atölyelerine kavuşmuştur.

        Robotik ve Kodlama eğitimi, 4. Endüstri Devrimini gerçekleştiren günümüz dünyasında eğitim müfredatlarına girmeye başlamıştır. Teknoloji ve üretim dünyasındaki gelişmelere yönelik eğitim sistemlerinin belirlenmesi oldukça kritik önem arz etmektedir. Planlarımız arasında ilkokul ve ortaokullarımız dahil olmak üzere, tüm okullarımıza teknoloji tasarım atölyeleri kazandırmak yer almaktadır.

        Emet Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi olarak Zafer Kalkınma Ajansı ile sürekli işbirliği içerisindeyiz. Eksikliklerimizi tamamlayabilmek, donanımımızı istenilen düzeye yükseltebilmek, robotik ve kodlama eğitimini bütün okullarımızda verebilmek için kaynak temin etmemiz gerekiyor. Hibe programına alınabilmek için (projeli) başvurumuzu, istenilen şartlara uygun olarak yapmış bulunmaktayız.

        Yapay zeka ve robotlar önümüzdeki günlerde hayatımızda çok daha aktif olarak yer alacak. Özellikle kullanımı yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan yapay zeka insanoğlunun hayatı için tam bir devrim denilebilir. Hazırlıklarımız, çalışmalarımız buna göre olmalıdır.

        Yapay zeka ve makine öğrenimi, ilerleyen süreçte beyaz eşyalar, otomobiller, sensörler ve drone’ler gibi günlük hayatımızın bir parçası olan araçlarda yer bulacaklar. Yeni devrimin büyük oranda yapay zeka ile şekillendirileceğini göreceğiz. Geçtiğimiz yıllarda makine ve derin öğrenim alanları ve bu alanlarda yaşanan gelişmeler, şaşırtıcı yeteneklerin ortaya çıkmasını da sağladı. Devrimin bu yeni evresi, genlerin sırrını ortaya koyarken, insan beynindeki kilitleri açıyor. Günlük işlerin daha hızlı, verimli, akıllı ve basit yollarla çözülmesini sağlayan, basit ve insan zekasını aşan bir teknolojiye ihtiyaç duyuyorlar.

        Gelmiş olduğumuz noktada eğitimin artık olmazsa olmaz bir parçası var, o da teknolojik gelişmeler. Öğretmenlerimizi günümüzün şartlarına uygun, ne kadar iyi yetiştirir ve donatırsak, çocuklarımız ve gençlerimizin de bilim ve teknolojik alanda ilerlemesini sağlayabiliriz. En önemli yatırımın gençliğimize ve geleceğimize olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bilimle, sanatla, sporla ne kadar çok bilinçli ve akademik olarak meşgul olurlarsa, geleceğimizden endişemiz olmayacaktır. Bu anlamda eğitmenlerimizin çok daha istekli ve gayretli olmaları gerekmektedir.

        Bu vesileyle, bizlere her türlü destek ve yardımda bulunan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğine, Genel Sekreter Veli OĞUZ ve ekibine, Kaymakamlık Proje Koordinasyon Birimimize, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Okul Müdürlerimiz ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. “ İfadelerini kullandı.

        Okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler, Kaymakam Çiçek e eğitime vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

 

Kaynak:  - Gazi Emet Gazetesi
Ercan Kolku

Ercan Kolku / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar